Официјално: Почетино е новиот менаџер на Челси

Аргентинецот Маурисио Почетино (51) и официјално го презеде тимот на Челси, објави во понеделникот лондонскиот клуб. Почетино потпиша двегодишен договор со Челси кој ќе стапи на сила на 1 јули 2023 година.

На менаџерската функција Почетино ќе го наследи Френк Лампард, кој во текот на сезоната како привремено решение го презеде тимот од Грем Потер. Претходно Потер, во септември минатата година го замени Томас Тухел.

Лампард, не успеа да го раздвижи тимот и сезоната ја заврши на разочарувачката 12. позиција во Премиер лигата.

Почетино се враќа во добро позната средина, во Премиер лигата и во Лондон, иако во друг клуб. Аргентинецот го имаше најдолгото тренерско искуство во Тотенхем (2014-2019). Со Тотенхем не успеа да освои ниту еден трофеј, најголемиот успех му е пласман во финалето во Лигата на шампионите.

По заминувањето од Тотенхем, тој раководеше со Пари Сен-Жермен една сезона (2021/2022).

Оттогаш беше без работа.

URL
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Фудбал

Реал вината за дерби поразот ја најде во судиите

Read more

Интервју по натпревар

Read more

Леау: Саудиските пари? Борбата во Лигата на шампиони вреди повеќе!

Read more

За кој клуб навива УФЦ шампионот Алекс Волкановски?

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Реал вината за дерби поразот ја најде во судиите

Читај повеќе
  • play_arrow

Интервју по натпревар

Читај повеќе

Леау: Саудиските пари? Борбата во Лигата на шампиони вреди повеќе!

Читај повеќе

За кој клуб навива УФЦ шампионот Алекс Волкановски?

Читај повеќе
  • play_arrow

Анчелоти самокритичен: Поразот од Атлетико е само моја вина

Читај повеќе
  • play_arrow

Џанг спектакуларно го нокаутира Џојс

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо во арапска носија изведе бедуински танц со меч

Читај повеќе

Mundo Deportivo: Модриќ наскоро ќе биде во тимот на Меси

Читај повеќе

Томас Милер има 100 победи во ЛШ

Читај повеќе