Официјално: Сопругата на Кирил Буданов била отруена

МАКФАКС
/ 29.11.2023 / 08:45

Сопругата на шефот на украинската воена разузнавачка служба е отруена со тешки метали и се лекува во болница, потврди портпаролот на украинската разузнавачка агенција (ГУР).

„Да, можам да ја потврдам информацијата, за жал, таа е вистинита“, изјави портпаролот на ГУР, Андриј Јусов, без да појасни кога се случило труењето.

Украинскиот сервис на Би-би-си го цитираше Јусов, кој додаде дека неколку функционери на ГУР исто така имале поблаги симптоми на труење.

Маријана Буданова е сопруга на Кирил Буданова, кој ја предводи украинската воена разузнавачка агенција ГУР, служба која е силно вклучена во тајни операции против руските сили од руската инвазија на Украина во февруари 2022 година.

Буданов стана многу истакната личност и во Украина и на Запад, каде што е претставен како задкулисен организатор на операциите за возвраќање на Русија. Тој е предмет на омраза во руските медиуми.

Доколку се потврди дека било намерно, труењето на неговата сопруга би бил најсериозен удар за член на семејството на висок украински лидер за време на 21-месечната војна.

реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Свет

Фон дер Лајен: Сакам да работам со оние кои ги бранат вредностите на ЕУ од пријателите на Путин

Read more

Едвај 10% од Европејците веруваат дека Украина може да победи во војната со Русија

Read more

Новиот непријател број 1 на Путин е вдовицата на Навални: Ќе ја стигне ли долгата рака на Кремљ?

Read more

Европа станува свесна дека на оваа ера ѝ се ближи крајот

Read more
 

Вести

Фон дер Лајен: Сакам да работам со оние кои ги бранат вредностите на ЕУ од пријателите на Путин

Читај повеќе

Гордана Силјановска-Давкова се пријави за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Читај повеќе

Муцунски: Наскоро Македонија ќе добие Влада која што повторно ќе се грижи за македонскиот јазик и за македонската традиција

Читај повеќе

Османи: За 2 месеца ќе спласне притисокот за издавање на патните исправи

Читај повеќе

Маж пукал во сестра си и во нејзините два сина во Кумановско – две од лицата починаа

Читај повеќе

Едвај 10% од Европејците веруваат дека Украина може да победи во војната со Русија

Читај повеќе

ФЗО тврдат дека не биле известени, ниту учествувале во транспортот на Леонид со хеликоптер

Читај повеќе

Обвинителството ги проверува наводите од кривичните пријави поврзани со пасошите

Читај повеќе

Ахмети ќе соопшти голема вест во обраќање во живо на Facebook

Читај повеќе