Официјално: Загинати се 44 патници, не 45

На денешната прес-конференција на Државното јавно обвинителство на Бугарија беше истакнато дека бројот на жртвите во изгорениот автобус е 44 не 45 или 46 како што претходно се тврдеше.

Бугарското обвинителство даде отчет за истрага при што нагласи дека истражителите на местото на несреќата издвоиле 44 трупа. Седуммина преживеани се сместени во болницата „Пирогов“, а при разговор со човекот кој го скршил прозорецот од автобусот и овозможил тие да се спасат, рекол дека од автобусот излегле 8 луѓе.

Списокот на патници во автобусот вели дека имало 50 патници и двајца шофери, односно вкупно 52. Но, бројот на жртви е 44, а преживеани 7, значи вкупно 51 - што според Бугарското обвинителство значи дека еден веројатно претходно се префрлил во друг автобус.

Бугарските обвинители сметаат дека изјавата дека 8 лица излегле од автобусот е неточна.

„Ние пронајдовме 44 трупа, а тој категорично изјави дека се спасени 8 лица. Јас му реков 'вие сте 7 во болницава'. И тој категорично ми рече 'не, ние се спасивме осуммина'. Во текот на истрагата, беа пронајдени 44 трупа. Според податоците со кои располагаме, патувале 52 лица, ние пронајдовме 44 тела, а се хоспитализирани 7 лица – четворица мажи и три жени. Останува големата загатка, каде е осмото лице. Работиме на таа верзија, не сакаме да шириме дезинформации, може да се работи и за лошо сеќавање на сведокот“, истакна портпаролката на главниот обвинител на Бугарија, Сијка Милева.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Македонија

Зголемени водостоите на Охридското и на Преспанското Езеро

Read more

Најстудено и најмногу снег во Лазарополе

Read more

Состојбата стабилна, засега нема потреба од нови мерки за новиот сој

Read more

Постудено со повремен дожд, снег и ветер

Read more
 

Вести

Зголемени водостоите на Охридското и на Преспанското Езеро

Читај повеќе

Шефот на Moderna: Постоечките вакцини не се одговор на омикрон

Читај повеќе

Австрија парично ќе ги казнува оние кои одбиваат вакцинација, им се заканува и затвор

Читај повеќе

Најстудено и најмногу снег во Лазарополе

Читај повеќе

Состојбата стабилна, засега нема потреба од нови мерки за новиот сој

Читај повеќе

Сопственикот на „Беса транс“: Во автобусот немаше запаливи материи, тубите беа со вода

Читај повеќе

Постудено со повремен дожд, снег и ветер

Читај повеќе

Русковска: Пожарот во автобусот почнал во багажниот простор што се наоѓа над резервоарот

Читај повеќе

Телата на загинатите во автобуската несреќа в петок ќе бидат пренесени авионски

Читај повеќе