Огромен астероид оди кон Земјата, но не претставува опасност

Вселенската карпа голема половина километар не претставува опасност по нашата планета бидејќи само ќе помине во „близина“.

Руските научници открија нов масивен астероид кој се движи накај Земјата, објави синоќа Институтот за применета математика М.В. Келдиш (Институт прикладной математики им. М.В.Келдыша). Фотографии од оваа вселенска карпа, чија големина е околу половина километар во дијаметар, беа споделени на социјалните мрежи.

„Ноќта на 1 октомври две опсерватории во Југоисточна Русија го потврдија откритието дека новиот астероид 2022 SE37 ѝ се приближува на Земјата“, објави Институтот.

Астероидот орбитира околу Сонцето на елиптична траекторија, правејќи цел круг за околу 3,44 години, додаде Институтот. Објектот, сепак не претставува непосредна опасност по нашата планета, потенцираат руските научници.

Институтот Келдиш на својот канал на Telegram објави фотографии од астероидот, кој фотографиран со моќни телескопи се гледа како ништо повеќе од една точка на небото.

Астрономот Јуриј Балега од Руската акедемија на науки, говорејќи за TASS рече дека 2022 SE37 не би требало некогаш да стане опасен за Земјата.

„Ова е сепак уште еден од 30.000-те астероиди откриени од астрономите ширум светот. Се движи на растојание од многу милиони километри од нашата планета и не претставува опасност“, рече Балега.

Тагови
реклама

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Вести

Во кинески музеј изложени 20.000 јајца од диносауруси

Read more

Дали Apple ве следи веднаш штом ќе ја стартувате App Store?

Read more

Airplane mode заминува во историјата во Европа

Read more

НАСА објави фасцинантен поглед на Месечината

Read more
 

Гик

Во кинески музеј изложени 20.000 јајца од диносауруси

Читај повеќе

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Читај повеќе

Дали сте подготвени за нова тура бесплатни игри секој ден?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Гејмер направи симулатор за играње од Alfa Romeo

Читај повеќе

Дали Apple ве следи веднаш штом ќе ја стартувате App Store?

Читај повеќе

Airplane mode заминува во историјата во Европа

Читај повеќе

НАСА објави фасцинантен поглед на Месечината

Читај повеќе
  • play_arrow

Што е темна материја, а што темна енергија?

Читај повеќе

Rolls-Royce успешно тестираше авионски мотор на водороден погон

Читај повеќе