Огромен глечер се раздели и распадна на делови на Антарктикот

Глечер, со големина од околу 450 квадратни километри, се раздели и падна во западниот дел на Антарктикот.

Научниците го очекувале тоа бидејќи веќе неколку месеци набљудувале две големи пукнатини на глечерот наречен Вилијам. Глечерот што се разделил од ледениот брег се распаднал на ситни делови.

Научниците велат дека ваквите појави стануваат сè почести. Пред да дојде до драстично затоплување на климата, ваквите појави се случувале еднаш на четири години, а сега се случуваат еднаш во годината.

Делови од Антарктикот се загреваат побрзо од остатокот на светот, а научниците од ОН сметаат дека топењето на мразот е првиот знак на неповратни климатски промени.

Островот Пајн, на кој се случило ова, е еден од големите глечери кои научниците ги проучуваат. Тие посочуваат дека сега набљудуваат глечер, двојно поголем од Њујорк, кој секој момент може да се одвои бидејќи и на него се забележани пукнатини.

реклама

Војната почна, едната страна располага со драстично повеќе војници

Read more

Како помина дебито на Пјаниќ во Барса?

Read more

Во Викендот без ДДВ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Read more

Секси калчо (II дел)

Read more

Вести

Нивото на радијација на Месечината е алармантно високо

Read more

Cloud gaming сервисот Luna е само еден од многуте новитети на Amazon

Read more

Успешно деби на роботот-чистач во Лондон

Read more

Apple ја отвори првата продавница што плови на вода

Read more

Гик

  • filter

Samsung го најави новиот модел Galaxy A72 со 5 задни камери

Читај повеќе

Нивото на радијација на Месечината е алармантно високо

Читај повеќе

Хакерски DDoS напади од Кина, Виетнам и Русија врз унгарските финансиски институции

Читај повеќе
  • filter

Рендерите го открија изгледот и перформансите на Nokia 7.3 - што да очекуваме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Cloud gaming сервисот Luna е само еден од многуте новитети на Amazon

Читај повеќе
  • play_arrow

Видеоиграта „Football Manager“ пристигнува во ноември: На кои конзоли ќе биде достапна?

Читај повеќе

Многу критики за новиот дизајн на Facebook - дали ви се допаѓа?

Читај повеќе

Google ги објави деталите за новите смартфони Pixel 5 и Pixel 4a 5G

Читај повеќе

Wikipedia конечно добива нов дизајн, погледнете како ќе изгледа

Читај повеќе