Огромен руски напад на Одеса

Макфакс
/ 18.09.2023 / 09:10

Украинската војска утринава соопшти дека руските сили извршиле „масовен ракетен и беспилотен напад“ врз јужниот украински регион Одеса. Генералштабот на вооружените сили на Украина утринава на Facebook објави дека сѐ уште се проценуваат ефектите од нападот.

Украинските воздухопловни сили соопштија дека уништиле 18 од 24 т.н. беспилотни летала камикази кои полетаа кон легиите на Миколаев и Одеса.

Тие тврдат дека ги уништиле сите 17 крстосувачки ракети кои биле лансирани од југозападниот руски регион Волгоград.

Ракетите се уништени во регионите Днепропетровск, Полтава и Хмелмитки, соопштија од воздухопловните сили на Украина.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Свет

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Синот на Пригожин се обидува да го преземе Вагнер

Read more

Новоизбраниот премиер Фицо: Словачка има поголеми проблеми од Украина

Read more

Моравјецки: Не заборавајте го ова, господине Зеленски

Read more
 

Вести

Топло со свежи утра до среда, од четврток дожд

Читај повеќе

Приведени шест албански државјани во Тетовско

Читај повеќе

Дете со аутизам било врзувано и малтретирано во болница, потресно сведоштво на мајката

Читај повеќе

Муцунски: Со интонирање на македонската химна, секој понеделник ќе започнува наставата во училиштата во Аеродром

Читај повеќе

Половина сендвич за студентите, за министрите над 2.000 евра плата, реагира ДД

Читај повеќе

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Читај повеќе

Пронајдена граната од Првата светска војна на патот за битолското село Бистрица

Читај повеќе

Распишан конкурсот за поетската награда „Даница Ручигај“

Читај повеќе

Бензинот поевтинува, дизелот поскапува - нови цени на горивата

Читај повеќе