Огромна експлозија регистрирана на Сонцето: Што се случува?

На југоисточниот раб на Сонцето вчера е забележана огромна еруптивна проминенција. Таа всушност потекнува од другата страна, зад дискот на Сонцето, меѓутоа, бидејќи беше толку блиску до работ, беше јасно дека следува акција, предупреди веб-страницата Earth and Sky.

Експлозијата се случи околу 9 часот по наше време. Сликата покажува исфрлање коронална маса (CME), т.е. еруптивна проминенција, но не беше насочена кон Земјата.

Во меѓувреме, активната област на AR3270, која експертите ја следеа последните неколку дена и која одеднаш се појави, стана магнетски посложена, а потоа се подели на два дела и почна да еруптира. Од неа експлодирала најголемата ерупција во изминатиот ден.

Во последните 24 часа, активната област AR3272 е водечки производител на ерупции. Од 10 сончеви блесоци регистрирани во текот на денот, шест биле од Ц категорија.

Короналната шуплина, која се појави на северната хемисфера на Сонцето во четвртокот, речиси го допре централниот меридијан на Сонцето во петокот и наскоро ќе стане геоефективна, што значи дека ќе може да влијае на Земјата со своите сончеви ветрови со голема брзина.

Во моментов има четири активни региони на страната на Сонцето свртена кон Земјата. Земјата и небото прогнозираат дека во следните 24 часа, во петок и сабота, има околу 55% ​​шанси за сончеви блесоци од категоријата C, 25% шанси за повисоки блесоци од категорија М и 5% шанси за највисоки блесоци од категоријата X.

Што се случува со Сонцето?

НАСА објави во август 2022 година дека Сонцето стана поактивно отколку што предвидуваа нејзините експерти.

Никола Фокс, директорка на Одделот за хелиофизика на НАСА, тогаш на својот блог напиша дека активноста на Сонцето рапидно се зголемила и веќе ги надминала предвидувањата, иако сме уште неколку години од врвот на циклусот.

„Соларните настани ќе продолжат да се интензивираат како што се приближуваме до соларниот максимум во 2025 година, што ќе влијае на нашите животи и технологија на Земјата, како и на сателитите и астронаутите во вселената“, додаде таа.

Поентата е дека Сонцето се приближува до врвот на својот сончев циклус, кој трае околу 11 години, при што неговата активност се восоци и опаѓа. Неговата активност се мери со бројот на сончеви дамки на површината, кои се бројат секој ден од 1755 година. Во текот на тие 11 или нешто години поминува низ „сончев минимум“, кога има најмалку точки и „соларен максимум“, кога има најмногу дамки.

Во моментов е во својот 25-ти циклус, кој започна во декември 2019 година. Потоа, во ретроспектива, научниците го идентификуваа сончевиот минимум. Сончевиот максимум и минимум не се појавуваат во совршено точни временски интервали, па затоа е можно да се идентификуваат дури потоа, кога ќе поминат - кога ни се чини дека Сонцето го достигнало својот минимум, секогаш може да се случи неговата активност да биде изедначена. послаба потоа. Следниот сончев максимум би требало да се случи некаде помеѓу ноември 2024 и март 2026 година, најверојатно околу јули 2025 година.

Хрватскиот експерт за Сонце, д-р Бојан Вршнак од Геодетскиот факултет во Загреб вели дека е многу тешко да се предвиди кога силна соларна бура ќе се упати кон Земјата и колкава штета ќе предизвика.

„Вакви бурни активности на Сонцето се очекувани бидејќи се наближува врвот на циклусот“, изјави Вршак за Index.hr.

„Големата соларна бура може да се случи ненадејно, а не нужно на врвот на циклусот. Всушност, статистички гледано, поопасни се бурите што се случуваат откако Сонцето ќе го помине својот максимум. За време на максимумот, има голема активност на Сонцето, па тензиите побрзо се релаксираат Кога ќе започне падот на активноста, по максимумот, на Сонцето може да се акумулираат поголеми сончеви дамки и да се изградат структури кои се стабилни долго време, што може да акумулира многу енергија и да предизвика големи експлозии Значи, вториот дел од циклусот е поопасен. Ова е познато уште од 1950-тите“, објасни хрватскиот научник, добитник на престижната награда на Европската вселенска агенција (ESA) за соларни истражувања.

Јачината на сончевите циклуси исто така варира со одредени законитости, депилација и опаѓање во текот на подолгите циклуси (графикон подолу).

„Роден сум во 1957 година, кога тоа беше еден од најсилните циклуси. Последниот циклус, пред сегашниот, беше многу слаб, а овој очигледно ќе биде посилен, иако не треба да биде особено силен. Но, фазата на циклусот и неговата сила не кажуваат ништо за поединечни настани“, вели Вршнак.

Бурата што можеше да нè врати во 18 век ја промаши Земјата

Сончевата бура која за малку ќе ја погодеше Земјата во 2012 година беше најмоќната во последните 150 години, а да не нè промашеше, ќе ја вратеше модерната цивилизација во 18 век. За среќа, ја промаши Земјата, но удри во вселенското летало STEREO-A, опсерваторија која преживеа бидејќи е добро опремена за вакви настани.

Вршнак вели дека бил само малку послаб од оној што го предизвикал т.н. Карингтонов настан за време на кој паднаа телеграфските системи во Европа и САД во 1859 година. Тогаш некои телеграфски оператори доживеале струен удар, а поларната светлина можела да се види дури до Хаваите.

„Ако бурата во 2012 година ја погодеше Земјата, кој знае што ќе се случеше бидејќи не зависи сè само од јачината на бурата. Меѓу другото, важна е и насоката на нејзиното магнетно поле. Ако е спротивна од насоката на магнетното поле на Земјата, тоа ќе предизвика поголеми промени во магнетното поле и ќе предизвика посилни струјни индукција и посилни нарушувања. Модерната технологија, во сателитите и другите различни уреди, е многу софистицирана и чувствителна на соларни бури. Многу е важно да се следат временските прогнози во вселената за да се осигураме дека уредите ќе се исклучат навреме“, објасни Вршак.

Со други зборови, возбудата допрва доаѓа.

Тагови
реклама

Вести

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Read more

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Read more

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Read more

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Read more
 

Гик

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • filter

Apple на WWDC ги претстави најважните новитети, фокусот е на ВИ технологијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Читај повеќе

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Читај повеќе

Кинезите развија 3D е-кожа која на роботите им дава чувство на допир како човек

Читај повеќе