Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Последните статистички податоци од целиот свет покажуваат дека се регистрирани 215.000 нови случаи на коронавирус, што претставува охрабрувачки пад во бројот на новозаразени во одност на претходните 24 часа.

Во „црната недела“ беше забележан рекорден дневен биланс и беа соопштени 230.000 нови случаи ширум светот, според Светската здравствена организација (СЗО).

Според податоците на СЗО, бројот на заразени во светот надмина 12,7 милиони, додека според американскиот Универзитет Џонс Хопкинс и сајтот Worldmeters таа бројка веќе надмин 13 милиони.

СЗО наведува дека бројот на потврдени случаи ширум светот заклучно со вчерашните сега изнесува 12.768.307.

Во изминатите 24 часа ширум светот од COVID-19 починале 5.037 луѓе.

Најмногу заразени има во Јужна и Северна Америка, каде бројката порасна за 129.657 и сега изнесува 6.669.879.

Во Европа се заразени 2.925.686 луѓе.

По земји, најмногу потврдени случаи на коронавирус има во САД - 3.225.950, а следат Бразил со 1.839.850, Индија со 878.254 и Русија со 733.699 заразени.

Статистиката на СЗО се заснова на официјалните податоци што ги доставуваат земјите членки на организацијата.

реклама

Здравје

Зошто некои луѓе минуваат со полесни симптоми, а други се борат за живот?

Read more

Што се случува во телото кога јадете брза храна?

Read more

Психопатите и нарцисоидните луѓе почесто не ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Read more

Објавен првиот Водич за справување со невролошки заболувања во услови на COVID-19

Read more

Магазин

  • play_arrow

Најскапата маска против COVID-19 е од злато и дијаманти

Читај повеќе

Колку калории се трошат за време на сексот?

Читај повеќе

Арнолд Шварценегер стана дедо

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајк Тајсон три рунди се бореше со ајкули и победи со „нокаут“

Читај повеќе

Зошто некои луѓе минуваат со полесни симптоми, а други се борат за живот?

Читај повеќе

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Читај повеќе
  • play_arrow

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Читај повеќе
  • play_arrow

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Читај повеќе
  • filter

Највисокиот монтажен облакодер во светот се гради во Сингапур

Читај повеќе