Охрид во ритамот на Бетовеновите сонати

Топлите и пријатни охридски ноќи придружени со звуците на фестивалот „Охридско лето“ нудат посебно уживање за посетителите, а особено за љубителите на класичната музика. Многу причини ја прават оваа 2020 година посебна и различна од останатите, а една од нив е 250-годишнината од раѓањето на германскиот композитор Лудвиг ван Бетовен, обележана со мини-концерти со изведби на неговите најпознати дела, на неколку локации во Охрид.

Музичкото наследство на Бетовен остави длабока трага на целата музичка сфера повеќе од 2 века, а неговите композиции и ден денес претставуваат пример за врвни и безвремени дела чиешто културно и историско значење е од непроценлива важност. Неговиот дух оваа година е присутен и на фестивалот „Охридско лето“ преку неговите композиции, истакнувајќи го како еден од најсјајните претставници на класичната музика.

Во чест на Бетовен, поставена е и инсталацијата од почетните ноти на „Ода на радоста“во центарот на Охрид, а празнувањето на легендарниот германски композитор ќе продолжи со три кратки концерти на отворено, на различни локации во градот.

Првиот од трите концерти, наречени „Магента сонати“ ќе се одржи на 28 август кај Долни Сарај, каде пијанистката Елена Атанасовска придружена само од верното пијано ќе ја изведе Бетовеновата „Месечева Соната“. Во наредните два дена, на 29 и 30 август, ќе се одржат уште два концерти: најпрво во дворот на Куќата на Робевци ќе настапи квартет, кој ќе изведе музика од Бетовен, а потоа во предворјето на Св. Софија пијанистката Марија Ѓошевска ќе ја отсвири неговата „Патетична Соната“. Сите три концерти ќе бидат бесплатни и отворени за публиката, а местата се ограничени заради целосно спроведување на протоколите за заштита од Ковид-19.

Овие активности се дел од европското празнување на 250-годишнината од раѓањето на Бетовен и во чест на 60 години „Охридско Лето“, два важни јубилеи за Македонски Телеком како традиционален долгогодишен пријател и поддржувач на фестивалот, но и како компанија која е дел од групацијата Дојче Телеком.  

Поврзаноста помеѓу Дојче Телеком и Лудвиг ван Бетовен датира уште многу одамна. Родното место на Бетовен, германскиот град Бон, денес е познат како дом на седиштето на Дојче Телеком, a врската на композиторот со Охрид е токму фестивалот „Охридско лето“, чијшто долгогодишен генерален спонзор е Македонски Телеком.

Ако сакате да ги слушнете и да ги видите магента концертите, но во моментов не сте во Охрид, тоа можете да го направите на Facebook и Instagram профилите на Македонски Телеком, каде што ќе бидат пренесувани со livestream. А за сите оние кои периодов се во Охрид и сакаат да ја почувствуваат моќта на класичната музика во живо, им препорачуваме да ги посетат изведбите, да се придржуваат до мерките и препораките за јавно собирање, поради својата и туѓа безбедност, како и со цел зачувување на колективното здравје.

*Промотивен текст

реклама

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Што открива бојата на столицата за вашата здравствена состојба?

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Промо

Нова програма за лојалност за физички лица од ЛУКОИЛ Македонија

Read more

7 митови за подното греење

Read more

Авицена лабораторија отвора нов посебен простор за тестирање на COVID-19

Read more

А1 Македонија го усоврши „Славчо” - четбот базиран на вештачка интелегенција

Read more

Ново

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на следната година

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Читај повеќе

Откриен нов рекорд на најниски температури во северната хемисфера

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Колач со овошје

Читај повеќе

Дилета Леота, најзгодната новинарка во светот ќе објави книга

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Секс без табуа - работи во кои не треба да верувате, според научниците

Читај повеќе

Шеснаесет ракометари на Работнички заразени со корона

Читај повеќе

Промена на датумот на играње на средбата на ПСЖ – Вардар 1961

Читај повеќе