Оксфорд: Нашата вакцина делува кај постари и помлади луѓе

Вакцината против коронавирусот на универзитетот Оксфорд и компанијата AstraZeneca дава резултати кај постари и помлади лица, покажаа најновите истражувања објавени денеска.

Британскиот производител на лекови AstraZeneca, кој учествува во развојот на вакцината, објави дека ова откритие може да ја „смени играта“ во борбата против коронавирусот.

– Охрабрувачки е да се види таков силен имунолошки одговор кај млади и стари луѓе. Кај најстарите граѓани, успешноста беше малку пониска, но тие спаѓаат во најризичната група, изјави денеска портпарол на AstraZeneca.

И покрај фактот дека истражувањето сè уште не е достапно за јавноста, Оксфорд издаде соопштение, кое предизвика радост кај нацијата, коментира Daily Mail.

Излегува дека најдобриот имунолошки одговор против COVID-19 го развиле постари лица, а студијата покажала дека вакцината предизвикала создавање на антитела и Т-клетки, кои се клучни во борбата против COVID-19, особено кај луѓето постари од 55 години.

Претходните истражувања покажаа дека вакцината дава добар имунолошки одговор кај помладите луѓе.

Daily Mail додава дека ова откритие не гарантира дека вакцината ќе спречи ширење на COVID-19, но тоа е најдоброто нешто што досега се појави во Обединетото Кралство и секако ги зголемува шансите за одбрана од коронавирусот.

Вакцината е во третата фаза, волонтерите добија доза и сега чекаат некој од нив да се зарази случајно, за да се провери дали вакцината е навистина ефикасна.

Ако сè оди како што треба, вакцината би можела да биде достапна за јавноста во пролет 2021 година.

Министерот за здравство Мет Хенкок денеска одби да каже дали најризичните групи ќе примат вакцини пред Божик.

реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Вести

Facebook ќе блокира дезинформации во врска со вакцината против COVID-19

Read more

НАСА: Објектот што кружи околу Земјата не е астероид, туку ракета

Read more

Како изгледа отворање на саркофаг запечатен со „проклетство“?

Read more

Ова е формулата за веројатноста од зараза со коронавирусот

Read more

Гик

Технологијата сè подобро препознава лица, дури и под маска

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога се сруши огромниот телескоп во Аресибо

Читај повеќе

Гејмерска сензација: Заработува повеќе од 6 милиони долари дневно

Читај повеќе

Facebook ќе блокира дезинформации во врска со вакцината против COVID-19

Читај повеќе

НАСА: Објектот што кружи околу Земјата не е астероид, туку ракета

Читај повеќе

Примероци од Месечината собрани со кинеска сонда ќе се вратат на Земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите видеоигри за декември, втор дел

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа отворање на саркофаг запечатен со „проклетство“?

Читај повеќе

Ова е формулата за веројатноста од зараза со коронавирусот

Читај повеќе