Оксфорд: „Вакцина“ е зборот на годината

Кајгана/МИА
/ 01.11.2021 / 09:57

Поимот „vax“ и изведенката „vaxxed“ (на македонски: „вакцина“ и „вакциниран /-а, -о, /-и“) се избрани за поим на годината, според лексикографите на Оксфордскиот речник на англискиот јазик (ОЕД), пренесе BBC.

Употребата на зборови поврзани со вакцините се зголеми во 2021 година поради COVID-19, особено затоа што често се користат помите „ревакцинирани“, „невакцинирани“, „антиваксери“ итн.

Главната уредничка на ОЕД, Фиона Мaкферсон смета дека зборот „вакцина“ оставил највпечатливо влијание во општеството.

– Популарноста на овој збор датира од 80-тите години, но според нашиот корпус, тој ретко се користеше до оваа година, вели Мекферсон. Додадете го на таа разновидност и зборот „vaxxie“ (селфи додека ја примате вакцината), „vax-a-thon“ (масовна вакцинација), „vaxinist“ (оној што се фали дека примил вакцина и ја промовира на различни начини) – па, станува јасно зошто зборот „вакцина“ е тој што се издвојува од другиte зборови годинава, објасни таа.

реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Живот

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Read more

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе