Олимписки маратонец ги сподели најдобрите совети за трчање во зима

А.С.
/ 01.02.2022 / 13:25

Рајан Хол се повлече од трчањето маратони во 2016 година, но сè уште држи неколку рекорди. Затоа сигурно е личноста која ги има најдобрите совети за трчање, особено во зимските месеци.

„Прво, осигурајте се дека ви е доволно топло. Внимавајте на рацете и стапалата. Овие делови од телото ослободуваат топлина кога се прегреваме, но може да станат и многу ладни. Затоа набавете квалитетни ракавици и чорапи кои ќе ви ги задржат дланките и стапалата топли“, советува Хол.

Тој исто така истакнува добро да го испланирате времето на трчање и маршрутата и се држите подалеку од патеки под сенка, бидејќи ќе ви биде помалку ладно ако трчате на локации што се изложени на директна сончева светлина. Тој, исто така, вели дека е важно да се знае кога е премногу ладно за трчање, па во тој случај изберете лента за трчање.

„Ако температурата е под -5 Целзиусови степени, сакам да бирам затворен простор. Тоа не значи дека не можете да се загреете надвор, но ќе имате поквалитетен тренинг ако сте во затворен простор“, додаде тој.

Конечно, тој предлага дополнително да се загревате во текот на зимските месеци бидејќи трчањето на студ може да доведе до поголем ризик од повреди на мускулите, зглобовите и лигаментите. И на крај, вели Хол, не заборавајте после тренингот да се наградите со нешто топло и вкусно.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Ryan Hall (@ryanhall3)

Тагови
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Фит

Зошто треба да можете да направите барем десет склекови?

Read more

Дали знаете како слабеењето влијае на имунолошкиот систем?

Read more

Што ќе се случи ако правите по 100 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

10 чекори до совршени стомачни мускули

Read more
 

Магазин

  • filter

Туристи на нога: Најдобри европски градови за љубителите на пешачење

Читај повеќе

Зошто треба да можете да направите барем десет склекови?

Читај повеќе

Хиперактивност: Причина, симптоми и како се третира овој проблем кај децата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум начини како да го намалите ризикот од канцер

Читај повеќе

Како треба да ја миете косата ако брзо се масти?

Читај повеќе

Идеја за ручек: Лосос на грчки начин

Читај повеќе

Жените подобро работат во потопли простории, мажите во поладни

Читај повеќе
  • play_arrow

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Читај повеќе

Клиторисот има и друга функција, освен сексуална

Читај повеќе