OnePlus го претстави смартфонот OnePlus 10T, познати и цените

Компанијата OnePlus го претстави својот нов паметен телефон, OnePlus 10T, кој е достапен и за клиентите во Европа.

OnePlus ја промени својата стратегија оваа година и во втората половина го претстави својот нов модел без ознаката Pro. Иако отфрли некои карактеристики за да биде цената пониска, OnePlus 10T всушност го надминува 10 Pro во одредени аспекти.

Што се однесува до екранот, сè уште има 6,7-инчен OLED панел со резолуција од 1.080 x 2.312 пиксели и стапка на освежување од 120 Hz, но тоа е стандарден OLED екран во споредба со понапредниот LTPO2 што го има моделот Pro.

Сепак, OnePlus 10T се напојува со понов процесор Snapdragon 8+ Gen 1 поврзан со 8, 12 или 16 GB RAM и 128 или 256 GB внатрешна меморија UFS 3.1 (во зависност од пазарот).

Смартфонот има и нов 3D Cooling System, кој всушност е најголемата испарувачка комора која е дел од моделот на OnePlus.

За да ги намали трошоците, OnePlus ја намали камерата во споредба со 10 Pro. Напредната ултра широка камера и 3x телефото камерата се заменети со неимпресивна ултраширока камера од 8 MP и макро камера од 2 MP. Добрата вест е дека главниот Sony IMX766 сензор е пренесен од 10 Pro со отвор на бленда f/1.8 и оптичка стабилизација.

Напред се наоѓа селфи камера од 16 MP (f/2.4).

Уредот се напојува со батерија од 4.800 mAh која поддржува полнење од 150W SuperVOOC.

OnePlus 10T ќе биде достапен во Moonstone Black и Jade Green нијанси. Во Европа веќе се прифаќаат однапред нарачки, а испораките се очекуваат од 25 август. Основниот модел со 8 GB RAM и 128 GB внатрешна меморија чини 699, додека верзијата со 12 GB RAM и 256 GB внатрешна меморија чини 799 евра.

Remote video URL
Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Read more

Мобилни

Дали гејмерскиот Black Shark 5 Pro ќе го помине тестот на издржливост?

Read more

Тензиите меѓу Кина и Тајван го одложуваат излегувањето на iPhone 14?

Read more

Nio влегува на пазарот на мобилни телефони, првиот модел ќе пристигне следната година

Read more

OnePlus го претстави смартфонот OnePlus 10T, познати и цените

Read more
 

Гик

Научна студија: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

Читај повеќе

Бејби бумерите имаат најслаби лозинки, а милениумците се најранливи

Читај повеќе

Најголемата утка на Netflix: 99% од корисниците не ги ни пробале игриците

Читај повеќе

Годинашната суша во Европа најлоша во изминатите 500 години

Читај повеќе

Кина разви дрон што може да ја пробие одбраната на носачите на авиони

Читај повеќе

Откриено каков бил животот на средната класа во Помпеја

Читај повеќе

АЕК: Малолетниците дневно приклучени на интернет и повеќе од пет часа

Читај повеќе

WhatsApp воведе нови опции за поголема приватност на корисниците

Читај повеќе

Во Њујорк пронајдена статуа на индиска божица украдена во 1971 година

Читај повеќе