OnePlus наскоро ќе го претстави својот прв телефон на преклопување

OnePlus се подготвува за лансирање на својот прв телефон на преклопување, а тоа на Twitter го навести коосновачот на оваа компанија, Пит Лау.

Лау објави фотографии од шарката на Twitter, навестувајќи го развојот на уредот на преклопување, но не го откри името или други детали. Samsung моментално води во категоријата на паметни мобилни телефони на преклопување, Xiaomi неодамна го претстави Mix Fold 2, Moto Razr 2022 пристигна во Кина, а сестринската компанија на OnePlus, Oppo, го претстави преклопниот Find N на крајот на минатата година и е во подготовка на уште два такви уреди.

Споменатиот Лау ги објави фотографиите на Twitter прашувајќи „што мислите дека е ова?“ Иако нема официјални информации, овој уред се очекува наскоро и ќе го користи оперативниот систем Android 13.

URL

Се шпекулира дека новиот модел ќе има некои сличности со моделот Oppo Find N кој пристигна во декември 2021 година. Тој уред има екран од 7,1 инчи со брзина на освежување од 120 Hz, како и надворешен OLED екран од 5,49 инчи. Се напојува со процесорот Snapdragon 888 на Qualcomm и е поврзан со до 12 GB RAM и до 512 GB внатрешна меморија. Има три камери на задната страна, главниот Sony IMX766 сензор од 50, ултра широка камера од 16 и телефото камера од 13 MP. На надворешниот и внатрешниот екран има селфи камери од 32 MP. Уредот се напојува со батерија од 4.500 mAh со поддршка за жично полнење од 33 W SuperVOOC.

Samsung моментално е доминантен на пазарот на уреди на преклопување, минатата недела ги претстави Galaxy Z Fold 4 и Galaxy Z Flip 4, но нови уреди со сличен дизајн претставуваат и Huawei, Motorola и Xiaomi.

Тагови
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Мобилни

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Read more

Смартфонот OnePlus Nord 4 пристигна со метално куќиште и уникатен дизајн

Read more

6 совети како да му помогнете на вашиот телефон да го преживее летово

Read more

Што не треба да правите додека се полни телефонот?

Read more
 

Гик

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Читај повеќе

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Читај повеќе

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Читај повеќе
  • filter

Древна палата во која некогаш живееле папи ископана во центарот на Рим

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паралелни универзуми - 5 докази за нивното постоење

Читај повеќе

Nintendo конечно ги израдува фановите

Читај повеќе
  • play_arrow

Што значат кратенките како QR, GPS, PDF, URL?

Читај повеќе

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе