О'Нил контра НБА супер тимовите: Јас одбрав да не играм со Данкан и Хаким

Легендата на НБА лигата и четирикратен шампион Шекил О'Нил неодамна зборуваше за создавањето на сѐ повеќе супер тимови во најсилната кошаркарска лига во светот. Супер тим направи Голден Стејт Вориорс, а сега такво нешто прават и Лос Анџелес Лејкерс и Бруклин Нетс.

Вориорс своевремено го донесоа Кевин Дјурент да игра со Стеф Кари, Клеј Томпсон и Дрејмонд Грин. Неколку години подоцна, Леброн Џејмс прво го доби Ентони Дејвис како соиграч во Лејкерс, додека сега пристигнуваат Расел Вестбрук, Двајт Хауард, како и Кармело Ентони, ДеАндре Џордан и Реџон Рондо. Од другата страна на САД, сличен тим прави Бруклин со Харден, Дјурент и Ирвинг.

Супер тимовите не секогаш освојувале титули, за што сведочат Торонто Репторс и Милвоки Бакс, а Шекил О'Нил не е љубител на групирање на најдобрите играчи на едно место.

„Момците се баш симпатични и навистина се мрзливи кога сакаат луѓето како мене и Роберт Ори да им покажуваат почит. Верувајте ми, да знаев дека е во ред да се здружам со Хаким и да играм покрај него откако Хјустон ме средија во 1994 година, ќе го направев тоа. Ќе отидев да играм со Тим Данкан и Дејв Робинсон... Но, реков не. Гледав каде крварам, ги видов раните и сакав да ги добијам тие момци, што и направив. Роберт Ори имаше седум, а јас четири титули“, вели Шекил.

реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

ЕУ драстично ја казни Полска: Варшава мора да плаќа милион евра дневно

Read more

Кошарка

Јута го победи Денвер, Јокиќ го повреди коленото

Read more

Пуштете го Кајри да игра - навивачите на Бруклин се судрија со полицијата

Read more

Ентони се погрижи за победа на Лејкерс и стана 9-ти стрелец во историјата

Read more

Дончиќ промашуваше, Богдановиќ редеше тројки - Атланта го прегази Далас

Read more
 

Спорт

Јужноамериканците одбиваат да играат на Светско првенство на секои две години

Читај повеќе

Чави прифати да се врати во Барселона

Читај повеќе

Наполи нема да учествува на Марадона купот

Читај повеќе

Барселона сака да го назначи Чави на тренерската позиција

Читај повеќе
  • play_arrow

Столе Димитриевски херој во триумфот на Рајо над Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Историски дебакл на Баерн, Милер им се извини на навивачите

Читај повеќе

Барселона по серија лоши резултати му даде отказ на Куман

Читај повеќе
  • play_arrow

Сасуоло го шокираше Јувентус среде Торино

Читај повеќе

Анчелоти: Азар е здрав, само претпочитам други играчи

Читај повеќе