Опасна мисија во Чернобил: Како Spot се снајде при услови на радијација?

Научници од Универзитетот во Бристол сакаа да го тестираат кучето-робот Spot во услови на закана од радијација.

Четириножната машина прошета во подрачјето околу некогашната нуклеарна електрана во Чернобил, а потоа и во зоната на Реактор 4, уништен во хаваријата во 1986 година.

Spot беше опремен со уред за мерење радијација, додека научниците ги набљудуваа бројките. Тие објаснија дека ова искуство ќе помогне во понатамошен развој на роботизирани платформи за нуклеарната индустрија.

Spot, кучето-робот на американската компанија Boston Dynamics, успешно ја изврши можеби најтешката задача досега во неговата кариера.

Remote video URL
Тагови
реклама

Живот

Роналдо сподели анегдота за Марадона и неговите два рачни часовника

Read more

Хороскопски знаци кои важат за најлоши пријатели

Read more

Ако на вашето куче му ги правите овие работи, престанете веднаш

Read more

Шер успеа да го спаси најосамениот слон во светот

Read more

Магазин

Пријави недозволено паркиран автомобил и заработи пари, предлог на Градот Њујорк

Читај повеќе

Како ќе препознаете дека си имате работа со одличен љубовник?

Читај повеќе
  • filter

Храна која го чува вашиот имунитет во зима

Читај повеќе

Роналдо сподели анегдота за Марадона и неговите два рачни часовника

Читај повеќе
  • play_arrow

Како омилените „Пријатели“ би ја опишале оваа ужасна 2020?

Читај повеќе
  • play_arrow

Уметниците низ светот создаваат дела инспирирани од Марадона

Читај повеќе

Лесно и вкусно: Похувани палачинки со шунка и кашкавал

Читај повеќе

Тестирање треба да се направи два, три дена по појавата на првите симптоми

Читај повеќе

Италијанец пешачел 450 километри по кавга со сопругата

Читај повеќе