Oppenheimer го престигна Bohemian Rhapsody и стана најуспешен биографски филм

Филмот за познатиот физичар го освои светот и заслужено постигна голем успех со кој ретко кој биографски филм може да се пофали.

Летниот филмски хит и еден од најдобрите филмови на годината, Oppenheimer, викендов достигна заработка од 912 милиони долари, јавуваат бројни медиуми. Ова постави нов рекорд кој претходно го држеше филмот за Фреди Меркјури и групата Квин, Bohemian Rhapsody.

Bohemian Rhapsody заработи 910 милиони долари за време на прикажувањето во кината. Oppenheimer, кој уште се прикажува во кината, успеа да го престигне и е на работ од милијарда долари. Многумина предвидуваат дека ќе биде тешко да се достигне таа бројка.

Успехот на Oppenheimer, филм за физичарот Ј. Роберт Опенхајмер и развојот и последиците од создавањето на атомската бомба, најмногу може да се припише на феноменот Барбенхајмер. Бидејќи филмот беше објавен во исто време со Barbie, имаше големи заеднички маркетинг кампањи каде целта беше двата филма да покажат дека се подеднакво привлечни за филмската публика.

Многумина предвидуваат и дека филмот ќе биде меѓу водечките претенденти за Оскарите, кога се во прашање најдобрите главни и споредни актери и најдобриот режисер. Кристофер Нолан, кој ја потпишува режијата, веќе постигна повеќе од доволно успех – од филмот заработи околу 180 милиони долари.

Remote video URL
Тагови
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Филм & ТВ

Софија Вергара е „кралицата на кокаинот“

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Фановите на Rotten Tomatoes ги избраа најдобрите филмови во последните 25 години

Read more

Времеплов: Пред 29 години се емитуваше првата епизода од култните Friends

Read more
 

Сцена

Мајли Сајрус повеќе не е русокоса: Пејачката изненади со промена по повеќе од 10 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Ашер ќе го води шоуто на полувремето на Супербоул 2024

Читај повеќе
  • play_arrow

Софија Вергара е „кралицата на кокаинот“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Фановите на Rotten Tomatoes ги избраа најдобрите филмови во последните 25 години

Читај повеќе

Која е жената што Шакира ја спомнува во новата песна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Времеплов: Пред 29 години се емитуваше првата епизода од култните Friends

Читај повеќе
  • play_arrow

Нова песна на Шакира и нова прозивка - овој пат на сметка на свекорот: Сѐ уште не стапнал в гроб

Читај повеќе

Како изгледаше Бетмен низ годините?

Читај повеќе