Општина Центар на 110 новороденчиња им додели по 7.000 денари

110 решенија на барателите за остварување на правото за користење парична помош за новороденче додели денеска градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски. Оваа парична помош во висина од 7.000 денари Општина Центар ја доделува редовно во рамките на проектот на Општината за првична помош и поддршка на родителите што се жители на Општина Центар и имаат принова во семејството.

На семејствата, Герасимовски, покрај решенијата, им подели пригодни подароци од компаниите „Хип“, „Геопром“, „Европа лек фарма“ и „Веледа“, како и бесплатни педијатриски услуги од клиниката „Жан Митрев“.

„Дечињата се наша најголема радост. Приновата во семејството значи нова среќа, нов мотив да работиме и остваруваме повеќе за нивна подобра иднина. Затоа наша задача е да направиме поубаво и подобро општество за сите нови генерации во општината. Мојата заложба како градоначалник е да инвестираме во детската заштита и создавање подобри услови за нега, образование и воспитание. Мило ми е што денеска запознав дел од нашите најмлади сограѓани, им посакувам добро здравје и среќно и безгрижно детство“, изјави Герасимовски на доделувањето на решенијата.

За добивање парична помош за новороденче, според правилникот, потребно е да се поднесе барање, а во прилог да се достават на увид фотокопија од важечки лични карти или пасош за лична идентификација со адреса на живеење или престојување во Општина Центар, фотокопија од извод од Матичната книга на родените за новороденчето и фотокопија од трансакциска сметка на барачот на оваа помош. Рокот за поднесување на барањето е до 6 месеци од денот на раѓањето на новороденчето.

Со оваа активност Општина Центар покажува грижа за најмладите жители бидејќи децата се најголемата радост за секое семејство, велат од таму. Додаваат дека Општина Центар и понатаму ќе продолжи да реализира проекти од областа на детската заштита и да се грижи за најмладите, кои претставуваат најголема радост за секое семејство.

реклама

Македонија

Заев и Ципрас: Прекршувањето на договорот од Преспа ќе ја доведе до егзистенцијален предизвик иднината на Северна Македонија

Read more

ЈСП: Бесплатен превоз за средношколците и за време на летниот распуст

Read more

Без струја неколку скопски општини

Read more

Сончево и многу топло, температурите до 38 степени

Read more
 

Вести

Заев и Ципрас: Прекршувањето на договорот од Преспа ќе ја доведе до егзистенцијален предизвик иднината на Северна Македонија

Читај повеќе

Флотата на руската морнарица пристигна во Куба

Читај повеќе

Г7 испраќа 50 милијарди долари профит од замрзнатите руски средства во Украина

Читај повеќе

Ќе се игра народна, грабни стапче, плочка и многу други активности во парк Авионче на 16 јуни

Читај повеќе
  • play_arrow

Големи немири во Буенос Аирес откако Милеј најави намалување на пензиите и платите: Градот е бојно поле

Читај повеќе

ЈСП: Бесплатен превоз за средношколците и за време на летниот распуст

Читај повеќе

Без струја неколку скопски општини

Читај повеќе

Сончево и многу топло, температурите до 38 степени

Читај повеќе

Прегазена малолетничка во Струшко: Ја удрил со мотоцикл и побегнал

Читај повеќе