Орбан и Ердоган ја анализираа Украина во Анкара: Влегувањето во војна не е опција

Разговорите меѓу унгарскиот премиер Виктор Орбан и турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во Анкара беа фокусирани на војната во Украина и прашањата за енергетската безбедност, соопшти портпаролот на унгарскиот премиер Берталан Хаваси.

Тој изјави дека во интерес на Унгарија и Турција, како соседи на Украина, е што поскоро да постигнат „праведен мир“ преку дипломатски средства, пренесе агенцијата MTI.

„Мора да се избегне влегувањето во војната и нејзината ескалација“, се вели во изјавата на двајцата лидери.

Претседателот Ердоган ѝ се заблагодари на Унгарија за солидарноста што ја покажа по земјотресот во Турција и за огромната помош, особено за херојските напори на унгарските тимови за пребарување и спасување.

Орбан побара од Ердоган да се погрижи Турција да продолжи да биде сигурен партнер во снабдувањето со природен гас од исток, што е клучно за енергетската безбедност на Унгарија.

Орбан присуствуваше и на вонредниот самит на лидерите на Организацијата на турските земји во Анкара. За време на самитот на тема „Управување со вонредни состојби и хуманитарна помош“, учесниците разговараа за мултилатералната соработка и механизмите за координација во борбата против катастрофи и одржаа консултации за актуелните предизвици во регионот.

Организацијата на турските земји, порано позната како Турски совет, е меѓународна организација која се состои од независни турски земји кои работат заедно за зајакнување на меѓусебните односи.

Нејзини членки се Турција, Азербејџан, Казахстан, Киргистан и Узбекистан, додека Унгарија, Туркменистан и Турската Република Северен Кипар имаат статус на набљудувач.

реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Свет

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Read more

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Read more

Украински командант најави контраофанзива

Read more
 

Вести

Спречен транспорт на дрога вредна 100.000 евра, претреси во Арачиново, приведени двајца дилери

Читај повеќе

Се прават анализи кои цени можат да се ограничат, без да има дисбаланс на пазарот

Читај повеќе

Поскапе патарината во Србија

Читај повеќе

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Читај повеќе

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковачевски ја повика Бугарија да ги почитува пресудите на Судот за човекови права во Стразбур

Читај повеќе

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Читај повеќе

УЈП: Апликацијата МојДДВ е прилагодена за скенирање до 2.100 денари

Читај повеќе

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Читај повеќе