Оригинален рецепт за мексикански палачинки

Печени, полнети и зачинети палачинки.

Состојки:

– 2 јајца

– 3 дл вода

– 180 гр брашно

– 1 главица кромид

– 400 гр мелено говедско месо

- половина црвена и половина зелена пиперка

– 2 чешниња лук

– 120 гр сирење

– 1 лажичка мелена сува црвена пиперка

– 1 дл масло

– мешавина од зачини

Подготовка:

Во соодветен сад измешајте ги јајцата, брашното и водата, посолете и убаво измешајте за да добиете компактна маса.

Со оваа смеса испечете осум палачинки. Кромидот и лукот се сечкаат ситно и се пржат на малку масло. Додадете мелено месо и динстајте со повремено додавање вода додека месото не омекне.

На крајот од динстањето додадете црвен пипер и зачини по вкус. Врз секоја палачинка се става по една лажица фил од месо, се посипува со малку сирење, па се завиткува.

Во намрсена тава ставете 4 палачинки и покријте ги со половина од приготвениот прелив. Одозгора наредете ги останатите палачинки и премачкајте ги со остатокот од преливот. Се пече во загреана рерна на 200 степени Целзиусови додека не поруменат, околу 30 минути.

Прелив:

– 80 гр маргарин

– 2 лажици брашно

– 3 дл млеко

– 20 гр пармезан

– 1 јајце

Подготовка:

Растопете го маргаринот, додадете брашно и кратко пропржете. Додадете млеко и варете на умерена температура, мешајќи додека не се добие соодветната густина (погусто од тестото за палачинки).

Во изладениот сос додадете го изматеното јајце и пармезанот, сето тоа убаво измешајте и прелијте го врз палачинките.

Добар апетит!

Тагови
реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Рецепти

Џамбалаја - американски специјалитет од ориз, пилешко и колбаси

Read more

За гурмани: Пекарски компир со сланина и кашкавал

Read more

Рецепт на денот: Особуко - милански говедски специјалитет

Read more

Рецепт на денот: Бело месо во ароматичен сос

Read more
 

Магазин

Фројд, грешка си: Пикањето на емоциите „под тепих“ сепак не е толку страшно?

Читај повеќе

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Читај повеќе

4 сериозни болести може да се откријат по симптоми што се појавуваат на усните

Читај повеќе

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Читај повеќе

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Читај повеќе

Колку секс во просек има жената во брак?

Читај повеќе

Модната еволуција на Скопје - спојување на стилот и одржливоста на 27. издание на Моден викенд Скопје

Читај повеќе

Кои се карактерни особини на добрите татковци?

Читај повеќе

Прегледи кои жените не треба да ги избегнуваат после 30-тата година

Читај повеќе