Оригиналната Angry Birds игрица заминува од Google Play Store

Помалку од година дена откако ја врати, Rovio одлучи оригиналната игрица Angry Birds сепак да ја прати во историјата.

За потегот да ја повлече оригиналната игрица Angry Birds од Google Play Store, кој несомнено ќе биде дочекан со големо негодување, финскиот девелопер на игрици објави преку својот Twitter профил.

Сигурно многумина би го разбрале ваквиот потег доколку во прашање беше техничка природа. Меѓутоа, според објавените истражувања се чини дека оригиналната игрица им го зема профитот на новите наслови.

„Го разгледавме деловниот случај за 'Rovio Classics: Angry Birds' и поради влијанието на игрицата врз нашето пошироко портфолио, решивме да ја отстраниме од Google Play Store од четврток, 23 февруари“, се вели во соопштението на компанијата. Бидејќи игрицата повеќе нема да биде достапна за преземање, корисниците ќе можат да продолжат да ја играат ако веќе ја имаат на својот уред, но ако ја избришат или сменат уред, се плашиме дека тоа ќе биде крај - можеби ќе среќаваме дури и телефони со инсталирана игрица што се продаваат на огласи, слично на сензацијата „Flappy Bird“.

Доколку користите iPhone, добрата вест е што оваа одлука не се однесува и на вас. Компанијата соопшти дека на App Store игрицата ќе ја преименува во „Red's First Flight“, како и дека за повлекувањето на истата од iOS платформата ќе се размислува во иднина.

Оригиналната „Angry Birds“ игрица свцоето деби го имаше на iPhone уредите во декември 2009 година, а до октомври 2010, кога беше лансирана и за уредите со Android, беше продадена во дури 12 милиони примероци. Ова не е прв пат Rovio да ја повлекува игрицата од продавницата за апликации - прв пат тоа го направи во април 2019, а на барање на фановите во март 2022 ја врати под името „Rovio Classics: Angry Birds“.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Гејминг

Што може да направи Xbox Series X, а PlayStation 5 не може?

Read more

Компанијата Rockodile најави игрица инспирирана од војната во Украина

Read more

Дали имате доволно моќен компјутер за играта The Last of Us Part 1?

Read more

FIFA 23 добива 12 женски тимови од NWSL лигата

Read more
 

Гик

Ново истражување за магичното дејство на пијалакот ајауаска

Читај повеќе

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Читај повеќе

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Читај повеќе

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Читај повеќе

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Читај повеќе

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Читај повеќе

На Земјата ѝ се заканува фосфогедон - што е тоа?

Читај повеќе

Што може да направи Xbox Series X, а PlayStation 5 не може?

Читај повеќе