Оригиналниот воз Ориент Експрес наскоро ќе се врати во Европа

Како точно се „губи“ воз?

Можеби звучи тешко, но очигледно тоа се случи со Ориент Експрес - или барем 17 од неговите оригинални вагони - сè додека вагоните не беа повторно откриени на зафрлена железничка станица во Полска, во близина на границата со Белорусија. Сега, вагоните се реставрираат во Франција и ќе бидат одново ставени во употреба навреме за Олимпијадата во Париз во 2024 година.

Во 2015 година, францускиот историчар Артур Метал работел за националната железничка служба на Франција, SNCF, кога открил видео на YouTube што го навело да открие 17 од оригиналните вагони на Nostalgie-Istanbul-Orient-Express кои датираат од 20-тите и 30-тите; неколку години подоцна, сопственикот на вагоните се согласи да ги продаде на брендот Orient Express, а во 2018 година беа вратени во Франција. Во вторникот, Accor, компанијата која е сопственик на брендот, објави дека 12-те вагони за спиење, вагонот- ресторан и трите лаунџ вагони ќе бидат вградени во активните услуги меѓу Париз и Истанбул од 2024 година наваму, по темелно реновирање.

Винтиџ вагоните, наводно, сè уште имаат многу од нивните оригинални карактеристики од периодот, вклучително и стаклените панели Lalique, резбаните детали на Morrison and Nelson, како и бројни арт-деко детали. Говорејќи за списанието Travel + Leisure, потпретседателот на Orient Express Гијом де Сен Лагер објасни дека реставраторските работи се одвиваат една година, а архитектот Максим д’Анжик објасни како ќе биде вратен раскошот на вагоните од Позлатеното доба.

„На дизајнерот му беа дадени инструкции навистина да ја најде оваа совршена рамнотежа помеѓу минатото, сегашноста и иднината“, изјави тој за списанието. „Некои гости ќе мислат дека [возот] е направен во 30-тите. Други ќе видат дека тоа е модерна интерпретација, но сакаме да си играме со поимот време и навистина да ја замаглиме границата помеѓу минатото и иднината“.

Првите девет вагони се очекува да бидат откриени во декември, вклучувајќи шест вагони за спиење, ресторан, бар и она што тие го опишуваат како „експериментален салон“, пред последните осум вагони да бидат откриени на скалеста основа до 2024 година. Возот ќе може да се пофали со три варијанти на апартмани, вклучително и претседателски апартман кој ќе зафаќа цел вагон. Вагонот „салон“ ќе биде место за претстави и настани, а како тема ќе има фантастична зимска градина - која Сен Лагер ја карактеризира како намерно стилско оддалечување од остатокот од возот.

реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Read more

Чек дис аут

Како изгледа плетењето на пајакова мрежа?

Read more

Јутјубер си ја претвори ВЦ школката во гејмерски компјутер

Read more

15 најголеми древни битки во историјата

Read more

Разјаснет небесниот феномен кој го сними пилот во лет

Read more
 

Магазин

Чаша млеко со јаболков оцет против запек и за побрз метаболизам

Читај повеќе

Слушајте си го телото: Пет знаци дека ви недостасува магнезиум

Читај повеќе

Како полесно да го преболите раскинувањето?

Читај повеќе

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа плетењето на пајакова мрежа?

Читај повеќе

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Читај повеќе

Едноставен трик што ќе ви помогне да пешачите 40 минути подолго секој ден

Читај повеќе

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Читај повеќе