Orion успешно прелета над Месечината

Леталото Orion на американската вселенска агенција НАСА изврши успешен лет над површината на Месечината.

Станува збор за мисијата Artemis 1, чија цел беше Orion да изврши лет над површината, на висина од 130 километри. Откако мисијата е извршена следи враќање на Земјата.

Контактот со леталото е прекинат 34 минути во текот на овој маневар, а потоа сигналот е воспоставен и испратена е фотографија на Земјата.

НАСА соопшти дека мисијата Artemis 1 ги надмина нивните очекувања. Во оваа мисија немаше астронаути, во леталото беа сместени три кукли опремени со илјадници сензори. Задачата на овие сензори беше да соберат податоци со чија анализа ќе се утврди дали опкружувањето ќе биде поволно за човек.

Станува збор за различни сензори како оние за радијација и за движење. Ако сè оди според планот, во следната мисија Artemis 2 ќе полетаат астронаути на Mесечинаta. Мисијата Artemis 3 подразбира слетување на првата жена на Месечината.

Remote video URL
Тагови
реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Вести

Чудни минерали што ги нема на Земјата откриени во астероид кој паднал во Африка

Read more

Како изгледа глобално затоплување од 3°C?

Read more

Столбовите на создавањето какви што не сме ги виделе досега

Read more

Илон Маск тврди дека ќе ги вгради првите чипови во човечки мозок за шест месеци

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Што ако НАСА никогаш не постоеше?

Читај повеќе

Кои телефони на Nokia ќе добијат Android 13?

Читај повеќе

Чудни минерали што ги нема на Земјата откриени во астероид кој паднал во Африка

Читај повеќе

Apple тестира еден од најважните новитети за iOS

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа глобално затоплување од 3°C?

Читај повеќе

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Читај повеќе
  • filter

Столбовите на создавањето какви што не сме ги виделе досега

Читај повеќе

Маск ги зголеми цените на Starlink за Украинците

Читај повеќе
  • play_arrow

Новите телефони ќе можe да преживеат пад на бетон

Читај повеќе