Орторексија: Кога здравата исхрана станува опсесија

Истражувачите од Универзитетот Јорк велат дека луѓето коишто имаат пореметувања во исхраната, луѓето коишто постојано се на диети, лицата со опсесивно-компулсивно растројство и оние коишто имаат лоша слика за своето тело – може да развијат патолошка опсесија позната како орторексија(доаѓа од грчкиот збор „orthos“ што значи коректно и „orexis“ што значи апетит).

Иако здравата исхрана е важен дел од правилниот начин на живот, некои луѓе може да развијат опсесија за здрава исхрана која може да стане психо-физички проблем.

Сѐ повеќе луѓе сакаат да контролираат што јадат, а тоа е добра навика. Но, проблемот настанува кога изборот на храната станува товар од кој не можете да се ослободите. Кај овие луѓе, желбата да се хранат здраво прераснува во опсесија и тие почнуваат да развиваат загрижувачки психолошки симптоми.

Разгледувајќи ги резултатите од истражувањето, професорите заклучиле дека опсесијата со здрава исхрана може да биде знак дека лицето се бори со лошо ментално здравје.

Претходните истражувања покажаа дека за разлика од луѓето кои се борат со анорексија, луѓето коишто страдаат од орторексија повеќе се фокусираат на квалитетот на храната, а не на бројот на калории.

Со текот на времето трошат многу пари за купување, подготвување и подготовка на здрави оброци што на крајот станува опсесија која им пречи во извршување и на другите обврски и води до губиток на тежината.

Од истражувањето заклучија дека и жените и мажите подеднакво се борат со ова пореметување.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Здравје

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Read more

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Read more

Студија: Новите варијанти на корона можно е да се шират побрзо низ воздухот

Read more

Дали Месечината и нејзините мени навистина предизвикуваат несоница?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе