Осака се повлекува од Ролан Гарос

Шампионката на УС Опен, Наоми Осака нема да учествува на претстојниот Ролан Гарос поради повреда на колкот, соопшти таа. 

– За жал, годинава нема да можам да учествувам на Ролан Гарос. Мојата повреда е сè уште проблем, така што нема да имам време да се подготвам за земја – овие два турнири овојпат се премногу блиску еден до друг. Им посакувам сè најдобро на организаторите и играчите, рече таа.

Осака влезе на УС Опен со завој откако се повреди на полуфиналниот натпревар против Елизе Мертенс. Таа не се појави на теренот за финалето против Азаренка, но за време на „Флешинг Медоус“ успеа да ја надмине болката за да стигне до титулата во повторување на финалето со Белорусинката, правејќи пресврт за 1-6, 6-3, 6-3.

Организаторите на Ролан Гарос објавија дека го намалуваат дневниот број на гледачи примени на трибините во француската престолнина од 11.500 на 5.000.

Отвореното првенство на Франција започнува на 27 септември.

реклама

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Read more

Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Read more

Тенис

Надал по тринаесетти пат го освои Ролан Гарос

Read more

Ѓоковиќ противник на Надал во финалето на Ролан Гарос

Read more

Повредата на Ѓоковиќ е поголема отколку што тој ја прикажува

Read more

Ѓоковиќ: Не сум робот

Read more

Спорт

Нов позитивен играч во Металург, целиот тим оди во изолација

Читај повеќе

Расизам: Новинар го навреди асот на Барса

Читај повеќе

Фудбалерите напредуваа едно место на светската ранг листа

Читај повеќе

Конте: Ова не може да се споредува со киксот лани против Славија

Читај повеќе
  • play_arrow

Шампионот Баерн шампионски, Шахтар триумфално низ Мадрид

Читај повеќе

Елмас и понатаму позитивен на корона, го пропушта дуелот со АЗ

Читај повеќе

Уште тројца ракометари на Тинекс Пролет позитивни на COVID-19, вкупно 12

Читај повеќе

Лоши вести за Интер – уште еден КОВИД позитивен играч

Читај повеќе
  • play_arrow

Погоди ги маскотите со Арсен Венгер

Читај повеќе