Оскарите годинава без црвен килим

Организаторите на Оскарите одлучија оваа година црвениот килим да го заменат со тепих во боја на шампањ.

Како што пренесоа странските медиуми, во средата пред театарот Долби во Холивуд работниците кои работат на подготовките за овогодинешното доделување на Оскарите го одвиткале тепихот во боја на шампањ, додека водителот на 95-те Оскари, Џими Кимел, зборувал со новинарите.

„Мислам дека одлуката наместо црвен да имаме килим со шампањ покажува колку сме сигурни дека нема да се пролее крв“, се пошегува Кимел.

Remote video URL

Одлуката за промена на бојата ја донеле креативните консултанти Лиза Лав, долгогодишна соработничка на Vogue, и Раул Авила, креативен директор на гламурозната Мет Гала во Њујорк.

Годинава килимот ќе биде делумно покриен за да се заштитат ѕвездите и камерите од временските неприлики.

Кои се најголемите фаворити за Оскар според обложувалниците?

Црвениот килим  на Оскарите датира од 1961 година, кога се одржа 33-тото доделување на Оскарите во Civic Auditorium во Санта Моника.

Remote video URL

Пошироката јавност немаше можност да го види црвениот килим во полн сјај на телевизија сè до 1966 година, кога за првпат наградите Оскар беа емитувани во боја.

За потсетување, годинешното доделување на Оскарите ќе започне во понеделник во 2 часот по европско време (т.е. во 20 часот по локално време во Лос Анџелес).

Тагови
реклама

Филм & ТВ

South Park го исмеа Ендрју Тејт

Read more

Џенифер Анистон буквално блескаше на премиерата, а Сендлер дојде по дуксер

Read more

Прв трејлер за White House Plumbers – сатирична драма за скандалот Вотергејт

Read more

Гвинет Палтроу победи на суд, доби 1 долар

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

South Park го исмеа Ендрју Тејт

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Џенифер Анистон буквално блескаше на премиерата, а Сендлер дојде по дуксер

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трејлер за White House Plumbers – сатирична драма за скандалот Вотергејт

Читај повеќе
  • play_arrow

Гвинет Палтроу победи на суд, доби 1 долар

Читај повеќе

Џенифер Анистон: Има цела генерација луѓе за кои Friends е навредлива содржина

Читај повеќе

Шерон Стоун зела 13,5 милиони долари помалку од Мајкл Даглас за Basic Instinct

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа денес Ивет од 'Allo 'Allo!?

Читај повеќе

Џоли почнува нов бизнис, ќе одмори од глумење

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата хит серија на Netflix ги освои топ листите во 93 земји низ светот

Читај повеќе