Ослабениот Вардар освои бод против Кјелце

Македонскиот ракометен првак Вардар, одигра 28:28 против полски Кјелце во меч на кој не можеше да има победник на едната или другата страна, па ремито е и најреален исход.

И без клучниот играч Даинис Криштопанс, кој сепак не можеше да игра и седеше на клупата, вардарци играа рамноправно со полскиот тим.

Во првото полувреме се играше многу ефикасно, беше 17:16, а потоа 15 минути затаи нападот на Вардар, па гостите поведоа и со 25:22. Европскиот првак се созеде, голманот Калифа Гедбан влезе во ритам и беше најзаслужен што Вардар не загуби. Клучната одбрана беше на 15 секунди до крајот. Скубе се обиде да му донесе победа на Вардар, но не погоди.

Гедбан имаше 11 одбрани. Скиубе со 7 и Чупиќ со 6 гола беа најефикасни во нападот на Вардар.

Вардарци се втори во групата и имаат еден бод повеќе од Веспрем и Кјелце. Следниот настап на Вардар во ЛШ е за една недела на гости кај Кјелце, по што ќе следуваат два домашни меча со Мешков Брест и Веспрем.

реклама

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Приведени осум лица по протестот за „Монструм“

Read more

Ракомет

Почина Алфредо Кинтана, 32-годишниот голман на Порто

Read more

Лазаров го соопшти списокот за двобојот со Данска

Read more

Вардар против Елверум ја прекина серијата без победа во Лигата на шампиони

Read more

Познати двојките за стартот на ракометниот куп

Read more
 

Спорт

Почина Алфредо Кинтана, 32-годишниот голман на Порто

Читај повеќе

Лазаров го соопшти списокот за двобојот со Данска

Читај повеќе

Жрепката одлучи: Манчестер Јунајтед против Милан

Читај повеќе

Ибра: Роналдо е најдобриот фудбалер во историјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Судијата ја „сецна“ Звезда во 94-та минута, коментаторот урлаше: Зошто? Зошто?

Читај повеќе
  • play_arrow

Познати осминафиналистите во ЛЕ: Адеми и Ристовски продолжуваат, Елмас елиминиран

Читај повеќе
  • play_arrow

Клиперс потопен во Мемфис

Читај повеќе

Надал го откажа настапот на турнирот во Ротердам поради повреда

Читај повеќе

Баји: Помеѓу Меси и Роналдо би го избрал Рамос

Читај повеќе