Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Ослиќ најчесто се јаде за време на пости, но треба почесто да го внесуваме во секојдневните менија - богат е со минерали и витамини и е одличен за луѓето кои сакаат да ослабат.

Достапна и евтина храна е, а лесно се подготвува - со малку сол, маслиново масло и зеленчук, за кратко време имаме здрав и избалансиран оброк.

Оваа морска риба е исклучително популарна низ целиот свет - и поради благиот вкус, чие месо лесно се одвојува од коските, и поради високата содржина на протеини и ниската калориска вредност.

Сојузник за нега на косата и кожата

Ослиќот може да помогне во нормализирање на хипертензијата, зајакнување на крвните садови и работа на срцевиот мускул. Неговото редовно консумирање значително го подобрува изгледот на косата, ноктите, кожата и мукозните мембрани. Фолната киселина, која може да се најде и во филетите на оваа риба, ја стимулира активноста на мозокот.

Витамините од групата Б, кои се наоѓаат во месото од ослиќ, ја нормализираат работата на нервниот систем, го намалуваат деструктивниот ефект на стресот врз телото и го подобруваат сонот. Витамините А, Е и другите антиоксиданси ги неутрализираат штетните ефекти на слободните радикали, го забавуваат стареењето на ткивата и го минимизираат ризикот од развој на рак.

Одличен за слабеење, богат со селен и магнезиум

Во една порција од 100 грама ослиќ содржи само 90 калории, што го прави идеална храна за луѓето кои сакаат да ослабат. За споредба, парче свинско месо со таа тежина има околу 260 калории. Тој е добар извор на селен - овој микронутриент е од витално значење за силен имунолошки систем.

Богат е и со магнезиум, кој игра важна улога во правилното функционирање на мускулите и нервите. Исто така, порција од 100 грама ослиќ обезбедува околу 18 грама протеини, што е околу 15 проценти од препорачаната дневна вредност.

Во кои случаи ослиќот е штетен?

Пржениот и похуваниот ослиќ во големи количини не е добар, бидејќи доведува до дебелеење. Честото консумирање на оваа риба доведува до хроничен запек.

Месото од ослиќ може да предизвика алергиски реакции во форма на осип на кожата, чешање или анафилактичен шок. Затоа, кај луѓе на кои претходно им била дијагностицирана нетолеранција кон риба или морски плодови, ослиќот треба целосно да се исклучи од исхраната.

реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Здравје

Зошто често се будите уморни?

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Дали седите правилно кога работите на компјутер?

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more
 

Магазин

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Читај повеќе

Зошто често се будите уморни?

Читај повеќе

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Читај повеќе

Главната грешка на нежното родителство што ја прават многу родители

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали седите правилно кога работите на компјутер?

Читај повеќе

Колку долго треба да трае тренингот ако можете да вежбате само за време на викендите?

Читај повеќе

Брз рецепт за песто паста со 5 состојки

Читај повеќе

Јапонија е пример како треба да се однесуваме со дрвјата во градовите

Читај повеќе

Повеќе од милијарда луѓе се дебели, зголемена е и стапката на дебелина кај децата

Читај повеќе