Ослободен генералниот директор на нуклеарната централа Запорожје

Кајгана / МИА
/ 03.10.2022 / 19:46

Генералниот директор на нуклеарната централа Запорожје во Украина, кој беше приведен од руските сили, е ослободен, соопшти Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), која има свои експерти во централата.

„Го поздравувам ослободувањето на Игор Мурашов“, напиша шефот на МААЕ Рафаел Гроси на Twitter и додаде дека добил потврда дека генералниот директор на нуклеарната централа Запорожје се вратил дома „жив и здрав“.

Директорот на централата во петокот беше „приведен“ од руска патрола додека патувал од централата до градот Ерногодар, под руска контрола, соопшти претходно украинскиот оператор Енергоатом. Возилото во кое бил директорот на штабот било запрено и тој бил извлечен од него, а потоа со врзани очи пренесен во непознат правец, пренесе украинската агенција.

Нуклеарната централа Запорожје, најголемата во Европа, е под контрола на руски војници од почетокот на март, но се наоѓа недалеку од демаркационата линија меѓу териториите контролирани од Киев и регионите окупирани од Москва. 

реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Свет

Уапсени четири лица под сомнеж за корупција во Европскиот парламент

Read more

Платениците на Вагнер се приклучија во безмилосната борба за Бахмут

Read more

Моментот кога кошаркарката Грајнер беше разменета за рускиот „трговец на смртта“

Read more

Екстремизмот во германската војска може да стане проблем за цела Европа

Read more
 

Вести

Приведени двајца насилници кои нападнале скопјанец

Читај повеќе

Уапсени четири лица под сомнеж за корупција во Европскиот парламент

Читај повеќе

Наташа Габер-Дaмјановска реизбрана за директор на Академијата за судии и јавни обвинители

Читај повеќе

Платениците на Вагнер се приклучија во безмилосната борба за Бахмут

Читај повеќе

Ќе се дише ли зимава?

Читај повеќе

АХВ: Регистрирана афиканска чума во одгледувалиште во кумановското село Тромеѓа

Читај повеќе

Одбиени уште 26 амандмани на Предлог-буџетот за 2023 година

Читај повеќе

Лажни и денешните дојави за бомби во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога кошаркарката Грајнер беше разменета за рускиот „трговец на смртта“

Читај повеќе