Ослободени киднапираните девојчиња во Нигерија

Б.С.Б.
/ 02.03.2021 / 10:14

„Стотина ученички киднапирани од интернат на северозападот на Нигерија се ослободени утринава и се наоѓаат во просториите на владата на Замфара“, изјави гувернерот на таа област.

„Среќен сум што можам да кажам дека девојчињата се ослободени, туку што пристигнаа во зградата на Владата и се во добра состојба“, рече гувернерот Бело Матавале за AFP.

Минатиот петок беа киднапирани вкупно 279 средношколки и сите се ослободени.

Властите првин соопштија дека недостигаат 317 ученички по напад на вооружени луѓе во интернат во државата Замфара. Станува збор за четврти напад за помалку од три месеци на училиште на северозападот на Нигерија, каде во последните години криминални групи крадат стока и киднапираат луѓе, барајќи откуп за нив.

Властите на Замфара имаат обичај да преговараат со криминалците и во последните години постигнуваат договор за амнестија во замена на положување на оружјето.

Во декември минатата година беа ослободени 344 момчиња кои криминалците ги киднапираа од интернат.

Remote video URL
Тагови
реклама

Ѕирнете во луксузната вила на Новак Ѓоковиќ во Шпанија

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Read more

Убавица на денот: Луција Јаворчекова

Read more

Свет

Лавров: Русија ќе протера 10 американски дипломати

Read more

Ангела Меркел ја прими вакцината на AstraZeneca

Read more

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Read more

Директорот на Pfizer: Најверојатно ќе треба и трета доза од вакцината

Read more
 

Вести

Обвинителството ќе ја обжали одлуката за куќен притвор за Рашковски

Читај повеќе

Лавров: Русија ќе протера 10 американски дипломати

Читај повеќе

Куќен притвор за Драги Рашковски

Читај повеќе

Ангела Меркел ја прими вакцината на AstraZeneca

Читај повеќе

Нови 908 случаи од 3.616 тестирања, 31 починат, 732 оздравени пациенти

Читај повеќе

Заев: Има пари во Буџетот за петтиот пакет мерки

Читај повеќе

Продолжен рокот за пријавување на новинари и на медиумски работници за вакцинација

Читај повеќе

Заев, Села и Гаши постигнаа решение, деталите ќе се соопштат откако ќе се стават на хартија

Читај повеќе

Филипче: Ќе се испитуваат антитела на товар на Фондот, но под одредени критериуми

Читај повеќе