Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Откријте која храна го зголемува крвниот притисок и што треба да исфрлите од менито за да се ослободите од хипертензија.

Хипертензијата, или како што популарно се нарекува „тивок убиец“, е сериозна состојба која го зголемува ризикот од срцев удар, мозочен удар и други сериозни болести. Бидејќи нема особено изразени симптоми, високиот крвен притисок многу често останува незабележан, освен ако не го мерите редовно (откријте и на која рака е правилно да се мери). Сепак, некои луѓе доживуваат знаци како што се главоболки, крварење од носот или тешкотии при дишењето.

За да го намалите притисокот, доволно е да направите мали промени во вообичаениот начин на живот. Тие вклучуваат урамнотежена исхрана, вежбање, намалување на алкохолот и откажување од пушење. А постои и една храна што дефинитивно треба да се исклучи ако имате проблеми со хипертензија, а тоа е солта.

Прекумерното внесување сол може да го зголеми крвниот притисок и да го зголеми ризикот од срцеви заболувања и мозочен удар, а исто така може да предизвика задржување на течности. Националната здравствена служба на Обединетото Кралство не препорачува повеќе од 6 грама сол дневно, што е приближно една лажичка.

Експертите, исто така, наведоа која храна е пожелно да се избегнува, бидејќи содржи многу сол и со редовно консумирање (особено ако ги јадете истовремено), можете да ја надминете препорачаната дневна доза.

Список на намирници кои го зголемуваат крвниот притисок:

 • инчуни
 • сланина
 • сирење
 • шунка
 • маслинки
 • кисели краставички
 • шкампи
 • салама
 • солени и печени кикирики
 • солена риба
 • пушено месо и риба
 • соја сос
 • бујон коцки.
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

На која возраст жените имаат најсилен сексуален нагон?

Read more

Евакуирани повеќе објекти во центарот на Скопје

Read more

Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Read more

Здравје

Децата не кажуваат дека се анксиозни, но тоа го покажуваат

Read more

Топ 5 овошја кои содржат најмногу шеќер

Read more

Дали вежбањето може да влијае на апетитот?

Read more

Кои се придобивките ако јадете по четири бадеми секој ден?

Read more
 

Магазин

 • play_arrow

Топ 10 светски тајни кои никогаш нема да бидат откриени

Читај повеќе

Како и каде треба да го чувате биберот?

Читај повеќе

Грешка што ја прават паровите кога сакаат да си го подобрат сексуалниот живот

Читај повеќе

Како едноставно да се ослободите од мразот во замрзнувачот?

Читај повеќе

Дали свежото овошје и зеленчук секогаш се поздрави од замрзнатите?

Читај повеќе

Седум знаци дека врската ви е завршена, ама не сакате да признаете

Читај повеќе

Децата не кажуваат дека се анксиозни, но тоа го покажуваат

Читај повеќе
 • play_arrow

Пет рецепти за есенски крем чорби

Читај повеќе

Зошто ја користиме изреката „станал на лева нога“?

Читај повеќе