Османи: ФФМ не е државна институција и нема обврски од Преспанскиот договор

Скопје, 12 јуни 2021 (МИА) – Логото и кратенката на името на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) кое стои на националниот дрес со кој македонските фудбалери ќе настапат на Европското првенство не е во спротивност со Преспанскиот договор, одговори попладнево Министерството за надворешни работи во Скопје на вчерашната реакција на официјална Атина до УЕФА.

– Фудбалската Федерација на Македонија (ФФМ) е независна и непрофитна организација која во централниот регистар е регистрирана како здружение, и како такво не прима државни пари. Договорот од Преспа опфаќа институции кои примаат државни пари. И сè додека ФФМ не прима државни пари, нема обврска да се приспособи според Преспанскиот договор. Трговските марки во Договорот се дефинирани: кодот е МК, МКД. Некои прашуваат зошто не е НМК, но тој код е дефиниран само за регистарските таблички, според Преспанскиот договор“, изјави денеска на прес – конференција во Скопје македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи.

Неговата реакција уследи, откако грчкиот министер за спорт Левтерис Автенакис во писмо до претседателот на УЕФА Александар Чеферин побара во петокот да биде отстранет амблемот со кратенката ФФМ од македонскиот фудбалски дрес.

Според Автенакис, кратенката ФФМ што официјално ја користи Фудбалската федерација на Македонија е во спротивност со одредбите во Договорот од 2018 година.

реклама

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Канје Вест се затвори во соба без прозорци додека не го заврши албумот

Read more

Македонија

Филипче: Има зголемен број заболени, но ситуацијата е стабилна

Read more

Изречена казна од 3.000 евра за запалена депонија во Велес

Read more

74 нови случаи, двајца починати од COVID-19

Read more

Заев и Касами договорија соработка за претстојните локални избори

Read more
 

Вести

МВР: За пукање на свадби се предвидени и затворски казни

Читај повеќе

Pfizer започна со тестирање на вакцината кај деца под 12-годишна возраст

Читај повеќе

Филипче: Има зголемен број заболени, но ситуацијата е стабилна

Читај повеќе

Изречена казна од 3.000 евра за запалена депонија во Велес

Читај повеќе

74 нови случаи, двајца починати од COVID-19

Читај повеќе

Заев и Касами договорија соработка за претстојните локални избори

Читај повеќе

Седумдесетгодишен пијан кумановец прегази тројца пешаци од кои еден загина

Читај повеќе

Приведен криминалец баран со меѓународна потерница

Читај повеќе

Во пожарите во Турција загинаа четири лица, евакуирани стотици луѓе

Читај повеќе