Основачот на Lidl е најбогатиот Германец

Основачот на познатиот ланец супермаркети Lidl, Дитер Шварц е најбогатиот Германец.

Ранг-листата на дневниот весник Bild покажува дека овој 80-годишен основач на Lidl и ланецот Kaufland има имот вреден 41,8 милијарди евра.

На второ место е семејството Рајман, кое е сопственик на компаниите Jacobs и Coty со проценет имот вреден 21,45 милијарди евра, а на трето е семејството на Волфганг Порше, сопственик на автомобилските гиганти Porsche и Volkswagen, со имот вреден околу 20 милијарди евра.

Вкупниот имот на 1.000 најбогати Германци, според Bild, во моментов достигнува вредност од 1,1 трилиона евра, што е за 0,76 проценти повеќе од минатата година.

Весникот наведува и дека во Германија има 251 милијардер, што е за осум помалку од минатата година.

реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Read more

Погледнете што може да направи камера од 3.200 мегапиксели

Read more

Бизнис

Половина од работните места за пет години ќе ги преземат машини

Read more

Преку партнерството на Httpool со Spotify, брендовите ќе можат да им се обратат на љубителите на музиката

Read more

Кинеските супер богаташи се збогатија за 1,5 билиони долари за време на пандемијата

Read more

Отворена фабрика за производство на медицински канабис, инвестиција од 16 милиони евра

Read more

Вести

Филипче: Полициски час не е трајно решение, мора да се почитуваат мерките за заштита

Читај повеќе

Промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“

Читај повеќе

Јовески: Се истражуваат и други недвижности за случајот „Плацеви на Водно”

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 628 новозаразени и нови 15 починати

Читај повеќе

Владата ја одржа 16-тата седница

Читај повеќе

Премиерот Заев негативен на COVID-19

Читај повеќе

Одобрена набавката на лекот ремдесивир прифатен во терапијата за COVID-19

Читај повеќе

Кадиров: Макрон да престане со напади врз верата

Читај повеќе

Повеќе од 200.000 тони пластика годишно протекуваат во Средоземното Море

Читај повеќе