Основниот рецепт за палачинки од 1967 година

 

Дали сте меѓу оние кои прават палачинки „од око“?

Додека ја правите смесата, без прецизни мерења, додавате брашно, вода и млеко додека не ја добиете посакуваната густина на смесата? Треа да знаете дека постои основен рецепт со точни мерења.

„Современ готвач“ од 1967 година, кој дава 3.200 рецепти на повеќе од 1.000 страници, наведува рецепт за палачинки со точни мерења. Интересно е што, според овој рецепт, во смесата не се додава кисела вода или обична вода.

За 16-20 палачинки:

300 гр брашно

40 мл млеко

2 цели јајца

1 жолчка од јајце

1 лажица масло за готвење

сол

Подготовката е иста како и денес:

Измешајте ги брашното, млекото, јајцата, маслото и солта во мазно, рамномерно тесто. Истурете лажица - две тесто на загреана подмачкана тава, раширете ја рамномерно на целата површина и печете ги палачинките од двете страни.

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Рецепти

Идеја за појадок: Јапонски палачинки

Read more

Идеален летен оброк: Тортиља со туна и зеленчук

Read more

Рецепт на денот: Пилешка крем супа со лимон

Read more

Десерт на денот: Пита со кајсии

Read more
 

Магазин

Вежби кои го нормализираат крвниот притисок

Читај повеќе

Пет намирници кои помагаат да ги сокриете подочниците

Читај повеќе
  • play_arrow

Лоши навики поради кои сте во долгови и не штедите пари

Читај повеќе

Пет знаци кои потврдуваат дека партнерот повеќе не ве привлекува

Читај повеќе

Зошто треба секој ден да јадете капини?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ти си ми најдобар пријател, фејл компилација

Читај повеќе

Не дозволувајте да ви пречи: Како да се ослободите од лошиот здив?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Читај повеќе

Љубов во време на Facebook и Instagram: Кои се правилата за врска?

Читај повеќе