ПРЕМИЕР ЛИГА 2019/20

Остана само името: Ослабениот Јунајтед ги разочара навивачите, си заминуваа од Олд Трафорд среде натпревар

Екипата на Манчестер Јунајтед беше поразена од Барнли на мечот од 24. коло на англиската премиер лига со 2:0.

Јунајтед и овој натпревар го играше без своите најдобри играчи. Пол Погба одамна е повреден, Скот Мектоминеј исто така, а последен кој се повреди беше Маркус Рашфорд кој ќе се врати во тимот дури во финишот на сезоната.

Во ваква ситуација, ослабениот Јунајтед не можеше да му парира на Барнли, па во 39-тата минута беше јасно дека „Црвените ѓаволи“ ќе имаат проблеми на средбата. По еден прекин топката стигна до Вуд и напаѓачот на Барнли со прецизен удар го матираше Де Хеа и го донесе својот тим до водство.

Манчестер Јунајтед во продолжение бараше погодок за израмнување и се обидуваше да стигне до победа и повеќе од потребните три бода, но надежите на домашните навивачи на Олд Трафорд ги уништи Родригез во 56-тата минута кога со еден убав погодок го донесе големото водство на гостите.

Потоа незадоволните навивачи на Манчестер Јунајтед почнаа да го напуштаат стадионот и во таква атмосфера „Црвените ѓаволи“ не успеаја да постигнат ни утешен погодок.

Ова беше прва победа за Барнли на Олд Трафорд по 58 години, а сега само погласно се поставува прашањето дали Оле Гунар Солскјер после ова ќе остане тренер на Манчестер Јунајтед или ќе се бара некој друг да ја врати старата слава на клубот.

реклама

Фудбал

Официјално: Бејл се врати во Тотенхем по седум години

Read more

Тотенхем го доби Бејл прилично евтино

Read more

Топ 10 најпреценети трансфери направени летово

Read more

Депај нема да го нашушти Лион

Read more

Спорт

  • play_arrow

Официјално: Бејл се врати во Тотенхем по седум години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тотенхем го доби Бејл прилично евтино

Читај повеќе

На Ѓоковиќ му „пукна филмот“ и го тресна ракетот од земја

Читај повеќе
  • play_arrow

Пола кило бурек и два литра „кока кола“ – ова беше исхраната на Јокиќ пред да стане НБА ѕвезда

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпреценети трансфери направени летово

Читај повеќе

Депај нема да го нашушти Лион

Читај повеќе

Агуеро веројатно нема да заигра за Сити до ноември

Читај повеќе

Почнува Серија А: Кој ќе го запре Јувентус?

Читај повеќе
  • play_arrow

Адетокунбо вторпат по ред прогласен за најкорисен играч во НБА

Читај повеќе