КВАЛИФИКАЦИИ ЗА УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Остана уште едно место за ЕУРО преку квалификациите: Вечерва Хрватска или Велс

Веќе познати се 20 учесници на заврпницата во Германијиа отркако синоќа пласманот го заверија Италија, Слобенија и Чешка, а вечерва за последното место ќе се борат Хрватска и Велс, но не во директен дуел.

Во пресрет на последното коло од квалификациите познати се 19 селекции кои преку нив се пласираа, плус домаќинот Германија како 20-та, а треба да ја дознаеме последната селекција, која ќе биде Хрватска или Велс од групата Д.

Хрватите имаат сѐ во свои раце на вечерашниот дуел (20:45 ч.) на „Максимир“ во Загреб против селекцијата на Ерменија.

Победа ги носи на Европско, а избраниците на Златко Далиќ можат да го постигнат тоа и со реми или пораз, но под услов Турција да победи на гостувањето кај Велс.

Табелата во групата Д изгледа вака:

Потсетуваме дека, заедно со домаќинот Германија, пласман на ЕУРО обезбедуваат двете најдобри селекции од десетте квалификациски групи, додека преостанатите три учесници ќе бидат добиени по баражите што ќе се одигра во март, а каде местата се пополнуваат согласно пласманот од последната сезона во Лигата на нации.

Досега пласман обезбедија:

 • Германија (домаќин)
 • Белгија
 • Франција
 • Португалија
 • Шпанија
 • Шкотска
 • Турција
 • Австрија
 • Англија
 • Унгарија
 • Словачка
 • Албанија
 • Данска
 • Холандија
 • Италија
 • Чешка
 • Србија
 • Словенија
 • Швајцарија
 • Романија
Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Фудбал

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Read more

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Read more

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Read more

Што се случува во Евертон?

Read more
 

Спорт

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Читај повеќе

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Читај повеќе
 • play_arrow

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Читај повеќе
 • play_arrow

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Читај повеќе
 • play_arrow

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Читај повеќе
 • play_arrow

Што се случува во Евертон?

Читај повеќе

Анчелоти: Не ми требаат пари, не би заминал во Саудиска Арабија за 500 милиони евра

Читај повеќе
 • play_arrow

Fun with Flags со Фримпонг од Леверкузен

Читај повеќе
 • play_arrow

Како се менува рамнотежата на моќ во светскиот фудбал?

Читај повеќе