Остар пад на Волстрит по одлуката на американски ФЕД

Берзанските индекси на Волстрит забележаа остар пад вчера бидејќи инвеститорите се несигурни по одлуката и пораката на американската централна банка за каматните стапки, инфлацијата и растот на стопанството.

Dow Jones се лизна за 1,01 отсто на 30.706 поени, додека S&P 500 падна за 1,13 отсто, на 3.855 поени, а Nasdaq индексот за  0,95 отсто на 11.425 поени.

Остриот пад на цените на акциите е последица на несигурноста на инвеститорите по одлуката и пораката од дводневната седница на централната банка што завршува денеска.

Мнозинството аналитичари очекуваат ФЕД повторно, третпат по ред, да ги зголеми клучните каматни стапки за 0,75 процентни поени, но откако минатата недела податоците покажаа дека во август во САД инфлацијата беше повисока од очекувањата, се шпекулира дека можно е ФЕД да ги зголеми каматните стапки за цел процентен поен.

ФЕД ќе ги ажурира своите проекции

ФЕД, исто така, на оваа седница ќе ги ажурира своите проекции за инфлацијата, невработеноста, растот на стопанството и движењето на каматните стапки.

Инвеститорите вчера ги загрижи и податокот за падот на градежни дозволи за куќи за 10 отсто на 1.517 милиони, што е најниско ниво од јуни 2020 година, што укажува на слабеење на градежните активности.

Меѓу најголемите губитници вчера беа акциите на Ford, со пад на цената од повеќе од 12 отсто. Американската автомобилска компанија соопшти дека високата инфлација ќе ја чини околу една милијарда долари и дека одложила испораки на некои возила за четвртиот квартал поради недостиг на делови.

„Покрај неизвесноста во врска со инфлацијата и каматите, сега берзите се нестабилни и бидејќи компаниите известуваат за притисоците на кои се изложени, што сигурно ќе ги намали нивните маржи. Отатму, можеме да очекуваме намалување на проценките за деловните резултати на компаниите во третиот квартал“, вели Крег Бутл, директор во банката BNP Paribas.

Сепак, инвеститорите најмногу се плашат дека можно е инфлацијата да се задржи на високи нивоа подолго отколку што се очекуваше, што би го принудило ФЕД на заострување на монетарната политика и следната година.

Тоа пак, би можело да го одведе стопанството во уште подлабока рецесија. Технички, американското стопанство веќе е во рецесија, со оглед на тоа дека во последните два квартала забележа пад на квартално ниво, но засега таа рецесија е плитка.

И на европските берзи вчера имаше пад на акциите. Лондонскиот индекс FTSE ослабе за 0,61 отсто на 7.192 поени, додека франкфуртски DAX се лизан за 1,03 отсто на 12.670 поени, а париски CAC за 1,35 отсто на 5.979 поени.

Тагови
реклама

Главниот украински разузнавач тврди: Путин има двојници, се менуваат по потреба

Read more

Голем неделен хороскоп: Близнаците добиваат „жолт картон“, Бикот конечно ќе ужива

Read more

Се појавија снимки од злогласниот руски „нуклеарен воз“

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

Бизнис

Штедење во германските продавници: Затворени врати, изгаснати реклами, намалено парно

Read more

Доларот ослабе, цената на нафтата порасна

Read more

Цените на гасот паѓаат откако Норвешка ги обнови залихите

Read more

Британија се откажува од даночните намалувања за најбогатите

Read more
 

Вести

Русија ги менува правилата за мобилизација, кој ќе биде поштеден?

Читај повеќе

ДУИ ќе избира ново претседателство

Читај повеќе

Либанските штедачи насила си ги земаат заробените пари од банките

Читај повеќе

Скопјанец пронајден мртов во стан во Аеродром

Читај повеќе

Шефот на ЦИА: Путин е опасен и непромислен кога се чувствува втеран во тесно

Читај повеќе

Во Владата почна средбата Ковачевски-Мицкоски

Читај повеќе

Како Путин го притиска Балканот да ја поддржи неговата војна во Украина?

Читај повеќе

Северна Кореја ја поддржа руската анексија на украинските територии

Читај повеќе
  • play_arrow

Се појавија снимки од злогласниот руски „нуклеарен воз“

Читај повеќе