Осуденик на смрт бара стрелачки вод наместо инјекција

Зејн Мајкл Флојд, осуден на смрт за убиство на четири лица во пукање во 1999 година, бара од американската сојузна држава Невада погубувањето да го изврши стрелачки вод, а не надлежен со инјекција.

Неговите адвокати наведуваат дека ова не е тактика за одложување на казната, туку оти тој начин би бил „помалку болен“. За да се смени протоколот за смртна казна, одбраната мора да предложи алтернативен метод, на што адвокатите посочуваат дека пукањето е „најхуман начин“.

„Извршувањето на казната од стрелачки вод е побрзо и помалку болно од смртоносна инјекција“, се вели во барањето на Флојд.

Невада порано дозволуваше смртна казна со стрелачки вод, но Законот денес налага инјекции. Случајот на Флојд е, инаку, прв последниве 15 години во Невада. Предлогот на адвокатите на Флојд доаѓа во време кога законодавците размислуваат за укинување на смртната казна.

Од друга страна, обвинителите најавија дека ќе побараат извршувањето на смртната казна да се случи следниот месец, а можниот рок може да биде и јуни.

Во САД, само три држави и тоа Мисисипи, Оклахома и Јута, како и Американската армија, дозволуваат смртна казна со пукање. Последен пат овој начин беше искористен во Јута во 2010 година.

реклама

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Чек дис аут

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Read more

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Read more

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Read more

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Читај повеќе

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Читај повеќе

Јасни знаци дека ви недостига витамин Б

Читај повеќе

Пет корисни совети како да ја вратите страста во врската

Читај повеќе

Рецепт на денот: Макарони со пилешко во крем сос

Читај повеќе

Кладилничарски идиот на денот

Читај повеќе