Осум видови храна што ќе го заштитат здравјето на очите

Морковот е обично првото нешто што ни паѓа на ум кога размислуваме за храната и здравјето на очите.

Јадењето моркови стана синоним за добар вид. Реалноста е дека морковите не се единствената храна што треба да ја јадете за да ги одржувате вашите очи здрави.

Секако, тие се одличен извор на витамин А, клучна хранлива материја за здравјето на очите, но не се единствената храна која го содржи.

Постојат неколку други намирници кои вреди да ги додадете во вашето мени, како што се витамините Ц и Е, како и цинк, селен и омега-3 масни киселини.

Експертот за исхрана Каролин Вилијам за Eating Well открива дека смета дека слаткиот компир, спанаќот и кељот, јајцата, остригите, бадемите, мрсната риба, папајата и гравот се најдобрата храна за здравјето на очите.

Слаткиот компир е богат со витамин А, додека кељот и спанаќот се најдобри извори на лутеин и зеаксантин, два каротеноиди кои ја штитат мрежницата. Овие каротеноиди може да се најдат и во јајцата. Остригите се богати со цинк и бадемите со витамин Е.

Мрсната риба е извор на омега-3 масни киселини, а папајата е извор на ликопен и витамин Ц. Конечно, освен што промовира здрава регулација на шеќерот во крвта, гравот е и добар извор на други важни хранливи материи за очите, како цинк и витамин Б.

Тагови
реклама

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Read more

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Read more

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Read more

Здравје

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Read more

Дали лаковите за нокти се безбедни за децата?

Read more

Намирници кои треба да ги избегнувате пред спиење

Read more

Промени на бенките кои може да бидат знак за рак

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои мразат некој да им се меша во животот

Читај повеќе

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Читај повеќе

Дали лаковите за нокти се безбедни за децата?

Читај повеќе

Зошто добриот развод е подобар од лошиот брак?

Читај повеќе

Кралицата Елизабета Втора слави 70 години на британскиот престол

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Читај повеќе

Помагаат за слабеење: Пет намирници богати со протеини

Читај повеќе

Како да ги отстраните жолтите дамки од пот на облеката?

Читај повеќе

Три работи кои го откриваат совршениот љубовник

Читај повеќе