Осум жени пронајдени во два објекта во Добридол, се сомничат за проституција

Скопје, 22 декември 2019 (МИА) – Осум женски лица, од кои три државјанки на Северна Македонија и пет странски државјанки се пронајдени при претрес на полицијата во угостителски објект во селото Добридол, гостиварско, како и во куќата на сопственикот.

Тие се приведени поради сомнение за посредување во проституција. Во акциската контрола која е спроведувала од синоќа во 23 часот до изутринава во 3:20 часот, учествувале полициски службеници од СВР Тетово и полициски службеници од МВР.

Извршена е контрола во угостителски објект во Добридол,  гостиварско, како и претрес во куќата на сопственикот Н.Р.(50).

Во објектот и куќата биле затекнати осум женски лица, од кои три државјанки на Србија, една од Црна Гора и една од Хрватска на возраст од 20 до 31 година, како и три македонски државјанки на возраст од 35 до 43 години.

Тие се приведени и задржани во Полциската станица Гостивар, поради сомение за нивна инволвираност во кривично дело „посредување во вршење проституција“, казниво по чл. 191 од КЗ.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Хроника

Тешко повредена велосипедистка во Охрид откако во неа удрил автомобил

Read more

Санкционирани 176 возачи кои возеле под дејство на алкохол

Read more

Санкционирани 194 мотоциклисти

Read more

МВР изрече 554 казни за брзо возење

Read more
 

Вести

Регистрирани осум нови случаи со COVID-19, нема починати

Читај повеќе

Попладне наместа нестабилно со пороен дожд, од вторник многу топло

Читај повеќе

Тешко повредена велосипедистка во Охрид откако во неа удрил автомобил

Читај повеќе

Албанија обезбеди бесплатни брзи тестови за туристите со симптоми на COVID-19

Читај повеќе

Санкционирани 176 возачи кои возеле под дејство на алкохол

Читај повеќе

Во експлозија во фабриката Слобода во Чачак повредени тројца работници

Читај повеќе

Втор случај на индиски сој во државата, за влез во Грција доволен е и брз тест

Читај повеќе

Авионска дезинсекција против комарци во Скопје

Читај повеќе

Претпладне сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд

Читај повеќе