Осум знаци дека внесувате премногу шеќер во организмот

Ова се осум научно докажани показатели дека внесувате премногу шеќер со исхраната и тоа негативно се одразува на вашиот метаболизам и работата на мозокот.

„Простите“ шеќери, или моносахаридите (како глукоза), содржат енергија која биолошките клетки ја користат и трошат. За полесна идентификација, секој збор што завршува со „оза“ најверојатно претставува вид на шеќер.

Внимавајте, шеќерот не се состои само во торти, колачи, сладолед и засладени пијалаци.

Дознајте колку шеќер треба да внесувате дневно за да ја разбиете зависноста од благо.

Внесувањето премногу шеќер може да предизвика низа здравствени проблеми, како замастен црн дроб, болести на срцето и дијабетес.

Затоа, не ги игнорирајте знаците што ви ги дава телото.

Remote video URL
Тагови
реклама

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Read more

Убавица на денот: Хајди Греј

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Избришавте СМС порака по грешка? Еве како да ја вратите назад

Read more

Здравје

Како алкохолот влијае врз имунолошкиот систем?

Read more

Колку капки се потребни за некој да се зарази со коронавирусот?

Read more

Спутник V нема компоненти за микрочипување луѓе

Read more

Симптомите на COVID-19 се јавуваат по овој редослед

Read more

Магазин

  • play_arrow

Топ 10 потценети европски престолнини кои треба да се посетат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако на вашето куче му ги правите овие работи, престанете веднаш

Читај повеќе
  • play_arrow

Брзо и лесно: Пет рецепти за чиа пудинг

Читај повеќе
  • play_arrow

Она кога имаш ангел чувар

Читај повеќе

Една е мајка, ама една беше и колекцијата

Читај повеќе

Како алкохолот влијае врз имунолошкиот систем?

Читај повеќе

101-годишна Италијанка по трет пат заразена со COVID-19

Читај повеќе

Колку капки се потребни за некој да се зарази со коронавирусот?

Читај повеќе

Дали сум феминистка ако уживам во спенкинг?

Читај повеќе