Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Со консумирање на храна која е богата со витамин Д го чувате здравјето на вашето срце. Исто така, витаминот Д е потребен за здрави и силни коски бидејќи му помага на организмот да го апсорбира калциумот од храната и суплементите.  

Луѓето коишто недоволно внесуваат витамин Д во телото може да имаат проблем со коските, состојба позната како рахитис кај децата, односно остеомалација кај возрасните.

Луѓето најчесто го внесуваат овој витамин преку суплементи, но истражувачите велат дека е најдобро витаминот Д да се внесува преку храна.

Читајте следно: Храна која е богата со витамин Д

Се проценува дека повеќе од една милијарда луѓе во светот патат од недостиг на витамин Д. Телото ви дава знаци дека му недостасува овој витамин. Доколку премногу се потите, имате болки во мускулите и зглобовите, чувствувате хроничен умор и забележувате дека драстично ви опаѓа косата - најверојатно имате недостаток на витамин Д во организмот.

Ова се симптомите што ќе ви помогнат на време да интервенирате:

Remote video URL
Тагови
реклама

Здравје

Спутник V нема компоненти за микрочипување луѓе

Read more

Симптомите на COVID-19 се јавуваат по овој редослед

Read more

Направи сам: Природен лек против кашлица

Read more

Витаминот Д не помага во тешки случаи на COVID-19

Read more

Магазин

  • play_arrow

Неверојатно, но вистинито: Најжешката река во светот во која сѐ умира

Читај повеќе
  • play_arrow

Шер успеа да го спаси најосамениот слон во светот

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пица ролат

Читај повеќе

Три грешки кои мажите ги прават за време на орален секс

Читај повеќе

Секс по 30-тата година: Четири работи кои никој не ги кажува

Читај повеќе

Ве молиме, описменете се!

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да спасите собно растение на кое сте му ставиле премногу вода?

Читај повеќе

Спутник V нема компоненти за микрочипување луѓе

Читај повеќе

Фудбалерка добива закани по живот откако одби да му оддаде почит на Марадона

Читај повеќе