Осуммина нападнати со нож во Шведска, напаѓачот ликвидиран

МИА / КАЈГАНА
/ 03.03.2021 / 20:16

Најмалку осум лица се прободени со остар предмет во напад што се случил во градот Ветланд во јужниот дел на Шведска, пренесуваат локалните медиуми.

Според првичните информации од тамошните медиуми, наводно станува збор за терористички напад.

Според шведскиот јавен сервис SVT, полицијата на станицата Бангоршгатан, во центарот на Ветланд, околу 15 часот по локално време добила повик кога било наведено дека неколку лица биле нападнати со секира, но подоцна се востановило дека нападот бил со нож.

Полицијата соопшти дека момче на околу 20-годишна возраст почнало да ги напаѓа со нож луѓето околу себе околу 15 часот, по што безбедносните сили отвориле оган и го раниле во нога. Напаѓачот е пренесен во болница. Некои од жртвите се полесно, а некои се потешко повредени.

Мотивот за нападот сѐ уште не е познат, но полицијата засега го третира како терористички. Моментно ситуацијата е под контрола.

Тагови
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Свет

Протести во Флорида поради мерките против COVID-19

Read more

Бразил е закана за целиот свет, откриени 92 мутации на коронавирусот

Read more

Илјадници луѓе протестираа против рестриктивните мерки во Виена

Read more

Принцот Филип ќе биде погребан на 17 април

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Протести во Флорида поради мерките против COVID-19

Читај повеќе

Утре сончево, од вторник врнежи и намалување на температурите

Читај повеќе
  • filter

Паркот на природата „Езерани“ плени со својата разновидност и убавина

Читај повеќе

Во ковид-центрите во земјава се лекуваат 1.699 пациенти

Читај повеќе

Србите од средина на април ќе можат во Грција, а од 14 мај и преку С. Македонија

Читај повеќе

МОН: Нови наставни програми за првачињата – основа и поттик за креативен пристап во наставата

Читај повеќе

Бразил е закана за целиот свет, откриени 92 мутации на коронавирусот

Читај повеќе

Град Скопје наскоро ќе почне со имплементација на проектот – брз автобуски превоз

Читај повеќе

Илјадници луѓе протестираа против рестриктивните мерки во Виена

Читај повеќе