Отфрлени сите листи на НДМ, кандидирале човек што го нема на Избирачкиот список

Државната изборна комисија (ДИК) вчера вечер ги отфрли листите и на Народното движење за Македонија (НДМ).

Отфрлени се сите 7 листи на НДМ, а оваа одлука е одобрена од сите девет членови на ДИК.

Причина за отфрлањето на листите се утврдените големи неправилности во сите седум кандидатски листи, односно имало несовпаѓање на потписите на предложените кандидати и промена на кандидати без барање од ДИК, се најбројните причини поради кои ДИК ги отфрли листите на НДМ. Во четвртата изборна единица наместо 20, партијата на Бачев кандидирала 21 кандидат.

Во седмата наместо три, предложени се четири кандидати, а еден од кандидатите не приложил документи дека е државјанин на Република Македонија, ниту лична карта, ниту, пак, патна исправа, а кандидатот воопшто и не бил евидентиран во Избирачкиот список.

реклама

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Read more

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Над 110 нови случаи на COVID-19, најмногу во еден ден досега

Read more

Македонија

Филипче: Епископот да го повлече повикот да се посетуваат храмовите

Read more

Спроведени 12.799 вонредни инспекциски надзори

Read more

Кумановското обвинителство ја отфрли кривичната против Димитриевски и раководителот на ЦУК

Read more

Пазарниот инспекторат предупредува на забраната за работа на сместувачките објекти

Read more

Вести

Гутереш: Вакцината против COVID-19 ќе биде светско јавно добро

Читај повеќе

Охриѓанец лажно се претставувал како сообраќаен полицаец

Читај повеќе

Скопјанец измамил делчевец за 17.000 денари

Читај повеќе

Филипче: Епископот да го повлече повикот да се посетуваат храмовите

Читај повеќе

Рашела Мизрахи пријавила дека ја следат и фотографираат непознати луѓе

Читај повеќе

Полицијата во Калифорнија уби момче кое сакало да се предаде со кренати раце

Читај повеќе

Спроведени 12.799 вонредни инспекциски надзори

Читај повеќе

Словенија нема новозаразени, само пет пациенти со COVID-19 во болница

Читај повеќе

Кумановското обвинителство ја отфрли кривичната против Димитриевски и раководителот на ЦУК

Читај повеќе