Откако го победи Бронен, Пакјао го предизвика Мејведер на реванш

Легендарниот филипински боксер Мани Пакјао (40) синоќа во Лас Вегас го порази 11 години помладиот Американец Едриен Бронен со едногласна одлука на судиите.

Со тоа, Пакјао без поголеми проблеми го задржа појасот од WBA асоцијацијата во категоријата велтер, во неговата 70 борба и воедно прва откако наполни 40 години. Сега Филипинецот има скор од 61 победа, од кои 39 пристигнаа со нокаут на противникот. Притоа има и седум порази, како и две ремија.

„Дадов сѐ од себе во подготовката за овој меч и поради тоа сум многу среќен. Бог ми даде здравје и затоа можам да боксувам на 40 години. Можев да бидам агресивен во оваа борба, но од аголот ми рекоа да чекам на контра“, изјави Пакјао по мечот.

Филипинецот по борбата го предизвика Флојд Мејведер, кој му го нанесе последниот пораз пред четири години.

„Порачајте му да се врати во рингот и да се бори со мене. Подготвен сум и сакам да се сретнам повторно со него во рингот, доколку тој е подготвен да му се врати на боксот“, порача Пакјао.

реклама

Маск: Време е Amazon да се разбие

Read more

[КАЈГАНА интервју] Себастијан Ерера - наскоро колумбиски шмек во репрезентацијата на Македонија?

Read more

Задолжителен 14-дневен карантин во Бугарија за наши државјани при влез во таа земја

Read more

Снајдер: Можев да бидам како Меси или Роналдо, но не сакав

Read more

Останати спортови

Среќен роденден, Комити!

Read more

Сите спортисти ќе се тестираат за COVID-19 пред почетокот на сезоната

Read more

Мејведер ќе го плати погребот на човекот поради кој гори Америка

Read more

Хитлер и сериски убиец на трибините предизвикаа скандал

Read more

Спорт

Снајдер: Можев да бидам како Меси или Роналдо, но не сакав

Читај повеќе

Forbes: Роналдо стана првиот фудбалер милијардер

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал и Атлетико со заедничка иницијатива за поддршка на најпогодените од COVID-19

Читај повеќе

Игуаин и Сари склучиле пакт

Читај повеќе

Надал: Не би играл на УС Опен

Читај повеќе

НБА се враќа во досега невиден формат со 22 екипи

Читај повеќе

Среќен роденден, Комити!

Читај повеќе

Шампионот Вардар го смени официјалното име

Читај повеќе

ФФМ се премисли: Прогласен крај на фудбалското првенство

Читај повеќе