Откажани над 200 летови во Истанбул поради очекуваното снежно невреме

Turkish Airlines (THY) во саботата објави дека вкупно 238 летови закажани за 5 и 6 февруари се откажани поради очекуваните лоши снежни временски услови во Истанбул.

Во соопштението на Канцеларијата за медиуми на Turkish Airlines, се наведува дека одлуките за откажување се донесени со заклучокот на Комисијата за метеоролошки услови (МАДКОМ).

Во соопштението се предупредуваат граѓаните да ги проверат своите летови пред да пристигнат на аеродромот.

„Поради очекуваните снежни врнежи во Истанбул, според одлуката на МАДКОМ, откажани се летовите на аеродромот во Истанбул на 5 и 6 февруари“, се вели во соопштението.

Откажани се 238 летови до и од аеродромот во Истанбул. Од нив, 72 се домашни летови, а 166 се меѓународни летови. Поради операцијата, бројот на откажувања најверојатно ќе се зголеми.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Регион

Најубавата плажа на Закинтос годинава ќе биде затворена за туризам

Read more

Вучиќ: Сѐ што кажав ќе спроведеме, а за признавање и членство во ОН или телата на ОН нема ни збор

Read more

AccuWeather ја објави пролетната прогноза: Поплави на Балканот, температури повисоки од вообичаените

Read more

Во Бугарија загина мигрант по полициска потера на автопат, други 16 се повредени

Read more
 

Вести

Францускиот парламент со големо мнозинство гласаше за нов нуклеарен план

Читај повеќе

Институт за војна: Путин не го доби она што го сакаше од кинескиот колега

Читај повеќе

Американскиот долар ослабе во однос на еврото

Читај повеќе

Потврдено: Папата Бенедикт бил под истрага како соучесник во сексуална злоупотреба

Читај повеќе

Променливо облачно со умерен ветер

Читај повеќе

Груби: Работиме на тоа цело ВМРО-ДПМНЕ да гласа за уставни измени

Читај повеќе

Ќе се основа национална установа Оркестар за џез музика во Скопје

Читај повеќе

Најубавата плажа на Закинтос годинава ќе биде затворена за туризам

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковачевски: Обврска на сите е да го продолжиме патот на државата кон ЕУ

Читај повеќе