Откриен Американец со лоза стара 17 илјади години

ДНК-та на домородниот Американец Дарел Крафорд оди наназад цели 55 генерации, што претставува најстара ДНК откриена на американскиот континент досега.

Команијата за генетски истражувања CRI Genetics успеа да ја открие најстарата ДНК на еден Американец. Резултатите се со 99 проценти точност и индицираат дека лозата на Крафорд оди наназад за цели 55 генерации или поточно 17 илјади години.

Толку долго датирање на лоза преку ДНК анализа досега никогаш не било успешно направено, па затоа ова отритие е многу важно во сферата на биогеографијата.

Крафорд е припадник на индијанскиот резерват Blackfoot во сојузната држава Монтана. Тој и неговата заедница веруваат дека нивните претци се населиле на Американскиот континент за време на Леденото доба кога преку Беринговиот земјен мост дошле од Азија.

Сепак, ДНК резултатите велат дека неговите претци најпрво живееле во Јужна Америка каде што дошле од островите во Пацификот.

реклама

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Може ќебапи, не може цигари: Кои производи може да ги купувате со картичката Купувам домашно?

Read more

Македонија и уште 9 држави во кои нема McDonald's

Read more

Спасовски: Домашна платежна картичка и за пензионери и неактивни баратели на работа

Read more

Вести

Јапонците направија паметна маска за лице

Read more

Јапонија развива уред за комуникација меѓу луѓето и животните

Read more

Тажна глетка: 103 тони ѓубре извлечени од океанот во една експедиција

Read more

Роботи на пареа ќе ја истражуваат Јупитеровата Европа

Read more

Гик

Истражување: Можно е мутираниот COVID-19 полесно да се пренесува помеѓу луѓето

Читај повеќе

Бил Гејтс: Facebook е виновен за брзото ширење на коронавирусот

Читај повеќе

Јапонците направија паметна маска за лице

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледа новиот Galaxy Note 20 Ultra?

Читај повеќе
  • filter

Објавени првите фотографии за Galaxy Z Flip 5G

Читај повеќе

Јапонија развива уред за комуникација меѓу луѓето и животните

Читај повеќе

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Читај повеќе

OnePlus ќе претстави серија со евтини смартфони под брендот Nord

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тажна глетка: 103 тони ѓубре извлечени од океанот во една експедиција

Читај повеќе