Откриен чуден спирален објект кој се врти околу центарот на нашата галаксија

Астрономите ѕирнаа во центарот на Млечниот Пат и открија нешто што изгледа како минијатурна спирална галаксија која се врти околу една голема ѕвезда.

Ѕвездата, оддалечена околу 26.000 светлосни години од Земјата и се наоѓа во близина на густиот и правлив галактички центар, е околу 32 пати помасивна од Сонцето и се наоѓа во огромен диск со вртлив гас, познат како „протоѕвезден диск“.

Такви дискови наоѓаме насекаде во универзумот и тие служат како гориво со кое младите ѕвезди еден ден, по милиони години, можат да прераснат во големи, светли сонца.

Но, астрономите никогаш порано не виделе толку чуден диск - минијатурна галаксија која орбитира опасно блиску до центарот на Млечниот Пат.

Како е создаден овој спирален објект?

Решението на мистеријата би можело да се најде во самиот спирален објект, кој е приближно три пати помасивен од Сонцето, пишува Live Science.

Користејќи го телескопот Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) во Чиле, научниците открија дека дискот не се движи на начин што би создал спирален облик. Наместо тоа, напишаа тие, се чини дека дискот буквално се распукал откако се судрил со друго тело - веројатно мистериозен објект со големина на тројно сонце, сè уште видлив во неговата близина.

За да ја тестира оваа хипотеза, тимот пресметал десетина потенцијални орбити за мистериозниот објект, а потоа извршил симулација за да види дали некоја од тие орбити може да го доближи објектот доволно блиску до протоѕвездениот диск за да го изврти во спирална форма.

Тие откриле дека ако објектот следи одредена патека, тој би можел да прелета покрај дискот пред околу 12.000 години, пореметувајќи ја неговата прашина доволно за да ја формира спиралната форма што ја гледаме денес.

Центарот на нашата галаксија можеби е полн со минијатурни спирали

„Договорот помеѓу аналитичките пресметки, нумеричките симулации и набљудувањата на АЛМА обезбедува силен доказ дека спиралните краци на дискот се остатоци од прелетување на друг објект“, рече астрономот Лу Ксинг од Шангајската астрономска опсерваторија.

Покрај обезбедувањето на првите директни слики од протоѕвезден диск во галактичкиот центар, оваа студија покажува дека надворешните објекти можат да ги свиткаат ѕвездените дискови во спирални форми кои вообичаено се гледаат само во галаксиите.

„Бидејќи во центарот на Млечниот Пат има многу повеќе ѕвезди отколку во краците, веројатно е дека овие сценарија се случуваат доста редовно во галактичкиот центар. Тоа значи дека центарот на нашата галаксија можеби е полн со минијатурни спирали“, рекоа научниците.

Илустрацијата на насловот ја прикажува историјата на акрециониот диск и дојдовниот објект. Трите дијаграми кои почнуваат од долниот лев агол се снимки од нумеричка симулација, што го прикажува системот во моментот на судирот, 4000 и 8000 години подоцна. Горната десна слика, што ја сними ALMA, покажува диск со спирали и два објекти кои орбитираат околу него, што одговара на тоа како би изгледал системот 12.000 години по судирот.

Истражувањето A massive Keplerian protostellar disk with flyby-induced spirals in the Central Molecular Zone беше објавено во списанието Nature Astronomy.

Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Read more

Наука

Научници успеаја да ја создадат првата целосна мапа на човечкиот имунолошки систем

Read more

Нешто чудно се случува на океанското дно, биолозите не можат да откријат што

Read more

Дрон го сними моментот кога орка распарчува ајкула

Read more

Откриена чудна фаза на материјата која постои во две временски димензии

Read more
 

Гик

Научна студија: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

Читај повеќе

Бејби бумерите имаат најслаби лозинки, а милениумците се најранливи

Читај повеќе

Најголемата утка на Netflix: 99% од корисниците не ги ни пробале игриците

Читај повеќе

Годинашната суша во Европа најлоша во изминатите 500 години

Читај повеќе

Кина разви дрон што може да ја пробие одбраната на носачите на авиони

Читај повеќе

Откриено каков бил животот на средната класа во Помпеја

Читај повеќе

АЕК: Малолетниците дневно приклучени на интернет и повеќе од пет часа

Читај повеќе

WhatsApp воведе нови опции за поголема приватност на корисниците

Читај повеќе

Во Њујорк пронајдена статуа на индиска божица украдена во 1971 година

Читај повеќе