Откриен е нов сој: Високозаразен, ја намалува ефикасноста на вакцината

Научниците во американската држава Орегон открија нов многу заразен сој на SARS-CoV-2, мутација на оној што се појави во Велика Британија.

Британскиот сој се измешал со локална мутирана варијанта и можно е да ги направи вакцините помалку ефикасни.

Американските здравствени работници досега наидоа на еден случај на овој, како што го нарекуваат, „застрашувачки сој “, а по истражувањето е утврдено дека потекнува од локалната заедница и дека не се развил кај пациентот кога бил откриен, објави New York Post.

„Ова сигурно го немаме увезено од странство – настанал спонтано, во нашата земја“, рече Брајан О’Рок, генетски научник од Универзитетот за здравство и наука во Орегон.

Основата на новооткриениот сој е дека има иста позадина како и новите соеви, но исто така и иста мутација - E484K (Eek), што е забележана во Јужна Африка, Бразил и Њујорк.

Лабораториските тестови покажаа дека мутацијата Еек ја намалува ефикасноста на вакцините со забавување на имунолошкиот одговор на организмот.

Британскиот вид B117 исто така има мутација Еек, но орегонскиот сој се развива независно, додаде О’Рук.

реклама

Ѕирнете во луксузната вила на Новак Ѓоковиќ во Шпанија

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Read more

Убавица на денот: Луција Јаворчекова

Read more

Вести

НАСА за првпат лансира екипаж со сонда и повеќекратна ракета на SpaceX

Read more

Објавени нови снимки од познатата масивна црна дупка M87

Read more

Студија: 10 пати поголем ризик од тромбоза по COVID-19, отколку од вакцината

Read more

Руската армија се засили со роботски тенкови

Read more
 

Гик

НАСА за првпат лансира екипаж со сонда и повеќекратна ракета на SpaceX

Читај повеќе
  • play_arrow

Видеоиграта „F1 2021“ наскоро пристигнува на PlayStation, Xbox и PC

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавени нови снимки од познатата масивна црна дупка M87

Читај повеќе

Студија: 10 пати поголем ризик од тромбоза по COVID-19, отколку од вакцината

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Руската армија се засили со роботски тенкови

Читај повеќе

Концептот Fold ’n Roll го трансформира смартфонот во таблет

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би се променила Земјата доколку е во друга галаксија?

Читај повеќе

Лендерот на НАСА „умира од студ“ на Марс, но уште има надеж

Читај повеќе

Колку милиони троши Facebook за обезбедување на Марк Закерберг?

Читај повеќе