Откриен нов вид жаба и именуван по Грета Тунберг

Новооткриениот вид од класата водоземци го доби името по младата шведска активистка за заштита на прородата, Грета Тунберг.

Биолозите од непрофитната еколошка организација Rainforest Trust од источниот дел на Панама открија нов вид на водоземци. Жабата припаѓа на родот Pristimantis, кој вклучува 570 видови. Од нив, само 13 живеат во Панама. Животното го добило името Pristimantis gretathunbergae по активистката Грета Тунберг.

„Грета нѐ потсетува, повеќе од кога било, дека иднината на секој вид на Земјата зависи од она што во моментов го правиме“, велат членовите на тимот научници.

Дождовните шуми во Панама не се доволно истражени, а секоја експедиција се соочува со многу предизвици. Во овој случај, научниците морале да се искачат на планината Серо Чуканти, висока околу 1.500 метри, на коњ и пеш по тесни планински патеки, сето тоа во провинцијата Дариен. Експедицијата ја воделе локалниот биолог Абел Батиста и Швајцарецот Конрад Меберт.

Големината на новооткриениот вид жаба варира во зависност од областа каде што е пронајдена, но женките се секогаш поголеми од мажјаците. Просечно е 21-36 mm за мажјаци и 27-45 mm за женки. Новооткриениот водоземец има карактеристични испакнати црни очи, контрастна светла горна усна, голема глава и конусна туберкула на горниот очен капак.

Живеалиштата се многу фрагментирани, што ја објаснува забележливата разлика во големината на единките. Научниците се убедени дека овој претставник на фауната веќе се соочува со сериозни закани поради уништувањето на шумите и климатските промени.

реклама

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Read more

Шолц: Путин сериозно ќе преговара само во еден случај

Read more

Вести

InSight Mars го испрати последното селфи од Црвената планета

Read more

Moderna веќе тестира вакцини против мајмунски сипаници

Read more

Постигнувањето вештачка општа интелигенција е „завршена работа“

Read more

Огромен астероид ќе помине покрај Земјата в петок

Read more
 

Гик

Twitter казнет со 150 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

InSight Mars го испрати последното селфи од Црвената планета

Читај повеќе

Дали телефоните нè прислушуваат: Како знаат за што зборуваме и зошто добиваме реклами за тоа?

Читај повеќе

Универзумот се шири многу побрзо отколку што мислевме

Читај повеќе

Xiaomi претстави три модели на мобилни од серијата Redmi Note 11

Читај повеќе

Nothing наскоро го пушта својот прв телефон - и тоа проѕирен

Читај повеќе

Револуционерна терапија: Со вирус во борба против клетките на ракот

Читај повеќе

Moderna веќе тестира вакцини против мајмунски сипаници

Читај повеќе

Постигнувањето вештачка општа интелигенција е „завршена работа“

Читај повеќе